Study some gene polymorphism and its relationship with hepatitis B in patients with breast cancer
Meme kanserli hastalarda bazı gen polimorfizmlerinin ve bunun hepatit B ile ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 793423
  2. Yazar: SHAYMAA SALLAL HAMZAH HAMZAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN ÜRKER, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED HAMAD SALEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, bazı gen polimorfizmleri ile hepatit B'li meme kanseri hastaları arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladı. Bu çalışmaya meme kanserli toplam (80) kadın dahil edildi. Hastaların yaşları 20 ile 60 arasında değişmekteydi. Ad, yaş, cinsiyet, evlilik, yerleşim yeri, kronik hastalık öyküsü, ilaç kullanım öyküsü, sigara öyküsü ve operasyon şekli her hastanın vaka bilgi formundan elde edildi. Nisan-Temmuz 2022 arasında, bu hastalar Irak'ın Bağdat kentindeki Hastanelere kabul edildi (2022). Ayrıca bu araştırmaya 40 sağlıklı kişi kontrol grubu olarak dahil edildi. Mevcut bulgular, anket yapılan toplam sayının 120 olduğunu, bunların 39'unun (%48,75) hepatit C pozitif, 21 (%26,25) hastanın hepatit B pozitif olduğunu gösterdi. Mevcut çalışma, meme kanseri hastalarının yaşı ile hepatit C prevalansı arasında doğrudan bir ilişki olup, 20-30 yaş arasındaki 39 hastanın 18'inde (%22,5) hepatit C pozitifken, dışarıda 11 (%13,75) hastada hepatit C pozitifti. 20-30 yaş arası 21 yaş grubundan 21'inin meme kanseri hastalarında hepatit B.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to evaluation the correlation between some gene polymorphism and breast cancer patients with hepatitis B. This study included a total of (80) women with breast cancer. The patients' ages ranged from 20 to 60. Name, age, sex, marriage, domicile, history of chronic diseases, history of drug intake, smoking history, and kind of operation were all gathered from each patient's case information sheet. Between April to July 2022, these patients were admitted to Hospitals in Baghdad, Iraq (2022). In addition, 40 healthy people were included as a control group in this investigation The current findings showed that the total number surveyed were 120, 39 (48.75%) of them were hepatitis C positive, 21 (26.25%) patients were hepatitis B positive. The current study direct relationship between the age of breast cancer patients and the prevalence of hepatitis C, where 18 (22.5%) patients out of 39 of age between 20-30 year were positive for hepatitis C, while 11 (13.75%) patients out of 21 of age between 20-30 year were positive for hepatitis B.