Amasya, Çorum, Samsun ve Sinop illerinin meyve sinekleri (Diptera: Tephritidae) faunası ve sistematiği üzerine araştırmalar
Researches on the fruit fly (Diptera: Tephritidae) fauna and systematic of Amasya, Çorum, Samsun and Sinop provinces
- Tez No: 793447
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KÜTÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu doktora çalışması, Amasya, Çorum, Samsun ve Sinop illerin meyve sinekleri faunasını belirlemek amacıyla yapılmıştır. 2015 – 2018 yılları arasında araştırma bölgesinde arazi çalışmaları yapılmış ve ergin meyve sineği örnekleri toplanmıştır. Toplanan tüm örnekler Gaziantep Üniversitesi, Biyoloji Bölümü, Entomoloji Laboratuvarı'nda incelenmiş ve teşhis edilmiştir. Sonuç olarak meyve sinekleri familyasının 5 altfamilyası içerisinden 24 cinse ait 71 tür tespit edilmiştir. Bu taksonlardan Trypetinae altfamilyasına ait Acidia Robineau-Desvoidy, Anomoia Walker ve Philophylla Rondani cinsleri ile Acidia cognata (Wiedemann), Anomoia purmunda (Harris), Carpomya wiedemanni (Meigen) ve Philophylla caesio (Harris) türleri Türkiye meyve sinekleri faunası için ilk kez kaydedilmiştir. Tespit edilen tüm taksonların morfolojik tanımları yapılmış ve teşhis anahtarı hazırlanmıştır. Bunun yanı sıra, tüm türlere ait vücut, kanat ve aculeus fotoğrafları sunulmuştur. Bu tez çalışması, Türkiye meyve sinekleri faunası için kapsamlı bir kaynak olarak bilim dünyasına sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This doctoral study was carried out to determine the fauna of fruit flies of Amasya, Çorum, Samsun and Sinop provinces. Between 2015 and 2018, field studies were conducted in the research area and adult fruit fly specimens were collected. All specimens were examined and diagnosed at Gaziantep University, Department of Biology, Entomology Laboratory. As a result, 71 species belonging to 24 genera were identified from 5 subfamilies of fruit flies. Of these taxa, the genera Acidia RobineauDesvoidy, Anomoia Walker and Philophylla Rondani as well as the species Acidia cognata (Wiedemann), Anomoia purmunda (Harris), Carpomya wiedemanni (Meigen) and Philophylla caesio (Harris) are recorded for the first time for the fruit fly fauna of Türkiye. Morphological descriptions of all identified taxa were made and a regional identification key was prepared. In addition, photographs of the body, wings and aculeus belonging to all species were presented. This thesis were presented to the scientific world as a comprehensive resource for the Türkiye fruit fly fauna.