Ceza Hukuku ilkeleri ışığında Yıldız Mahkemesi yargılamasının incelenmesi
The light of Criminal Law principles Yıldız examination of Jurisdiction
  1. Tez No: 793448
  2. Yazar: ERDEM YAVUZ EKİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİT EBİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Abdülaziz Han'ın vefatından, sonra cinayet şüphelilerinin yargılamasına, halefi II. Abdülhamit Han döneminde başlanmış olup, yapılan bu yargılama tarihi belgelere Yıldız Yargılaması olarak geçmiştir. Yapılan yargılama, Tanzimat'tan sonra kurulan, mahkemece yapılmış olup, yargılamanın ne derece adil ve tarafsız olduğu günümüze dek tartışılagelmiştir. Yargılamaya, ceza yargılamasına hakim ilkeler ışığından bakılarak yeni bir değerlendirme yapılmaya çalışılacaktır. Ceza yargılamaları ilkeleri her ne kadar o dönem net olarak belirtilmemişse de, hukuk yargılamasında temel metin olan Mecellede ve diğer kanuni metinlerdeki hukuk yargılamasına esas alınan ilkeler baz alınacak ayrıca günümüzdeki ceza yargılaması ilkeleri ile mukayese edilmeye çalışılacaktır. Ayrıca dönem siyaseti ve ekonomisi ele alınarak, dönemin yargı anlayışı tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
After the death of Abdulaziz Han, the trial of the murder suspects, his successor. It started during the reign of Abdulhamit Han, and the date of this trial was recorded in the documents as the Yıldız Trial. The trial was made by the court established after the Tanzimat Reform Era, and the fairness and impartiality of the trial has been discussed until today. A new evaluation will be made by looking at the trial in the light of the principles prevailing in criminal proceedings. Although the principles of criminal proceedings were not clearly stated at that time, the principles based on civil proceedings in Mecelle, which is the basic text in civil proceedings, and in other legal texts, will be taken as a basis and will be tried to be compared with the principles of criminal proceedings today. In addition, the period's politics and economy will be discussed, and the judicial understanding of the period will be discussed.