Kalsiyum alkil benzen sülfonatların gres yağına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of calcium alkyl benzene sulfonates on grease lubricant
  1. Tez No: 793514
  2. Yazar: EFSUN ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ağır sanayide kullanılmakta olan gresler su, basınçlı su, sıcaklık ve mekanik etkiler gibi zorlu koşullar altında kullanılmaktadır. Günümüzde gelişen teknoloji üretim teknolojilerinde de değişiklikler meydana gelmesine neden olmuştur. Bu gelişmeler ile standart yağlama gresleri ile yağlamada verimli sonuçlar alınamıyor olması ve daha üstün performans gösteren ürün taleplerinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Özellikle demir çelik, madencilik ve çimento gibi ağır ve zor şartlar barındıran sistemlerde kullanılan kalsiyum sülfonat kompleks gresler sağlamış oldukları üstün performans özellikleri ile günden güne daha da ön plana çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında kalsiyum sülfonat kompleks greslerin üretiminde kullanılan kalsiyum alkil benzen sülfonatların son ürüne etkisi incelenmiştir. Çalışmada uluslararası ürün standartlarında belirtilen koşullarda, kullanıldığı yere en uygun özellikleri sağlayacak, en yüksek performansı sergileyecek ürünün elde edilmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmada diğer tüm parametreler sabit tutulmak üzere toplam baz sayısı, içeriğindeki kalsiyum ve mineral yağ oranları farklı olan kalsiyum sülfonatlar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In heavy industry, greases are used under harsh conditions such as water, pressurized water, temperature and mechanical effects. Nowadays, developing technology has also led changes in manufacturing technologies. In line with these developments, efficient results could not be obtained in lubrication with standard lubricating greases. This situation caused demands for products with superior performance. Especially calcium sulfonate complex greases, which are used in systems with heavy and difficult conditions such as iron, steel, mining and cement, come to the forefront day by day with their superior performance properties. In this thesis, the effect of calcium alkyl benzene sulfonates, that used in the production of calcium sulfonate complex greases, on the final product is investigated. In this study, it is aimed to obtain a product that will provide the most suitable features for the place of use and exhibit the highest performance under the conditions specified in international product standards. In the study, calcium sulfonates with different total base number, calcium and mineral oil ratios were used, keeping all other parameters fixed.