Otonom gemilerin STCW sözleşmesindeki mevcut düzenlemelere etkisi
The effect of autonomous ships on the current regulations in the STCW convention
  1. Tez No: 793513
  2. Yazar: İBRAHİM FEYZİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Ulaşım, Marine, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Otonom gemilerin uzaktan kontrol durumunda gemi üzerinde bulunmadan gemiyi uzaktan kontrol edecek olan kişilerin gemi insanı olarak kabul edilip edilemeyeceği, eğer gemi insanı olarak kabul edilecekler ise nasıl tanımlanabilecekleri, bu kişilerin hangi eğitim ve sertifikalandırılmalara tabi olmaları gerektiği, ayrıca uzak kontrol merkezlerinde çalışacak kişilerin uluslararası sefer yapacak gemilerin sevk ve idaresini yapacaklarından ötürü bu kişilerin tanımlarına, eğitim ve yeterlik şartlarına uluslararası standart getirilme ihtiyacı bulunup bulunmadığı konuları araştırmanın ana problemi olmuştur. Bu kapsamda tezin amacı, otonom gemilerinin uzaktan kontrol merkezlerinde çalışması muhtemel gemi insanlarının durumunun STCW -Gemiadamlarının Eğitim, Belgelendirme ve Vardiya Standartları Hakkında Uluslararası Sözleşmesi (Standards of Training, Certification and Watchkeeping) sözleşmesi kapsamında incelenmesidir. Tezde, literatür taraması ile incelenen verilerin temininde, otonom gemiler hakkında Uluslararası Denizcilik Örgütünde (IMO) yapılan Kapsam Belirleme Çalışmaları (RSE)' na, IMO' nun internet kaynaklarından ulaşılarak İngilizce' den Türkçe' ye çevrilerek teze eklenmiştir. Ayrıca, STCW' nin orjinal ve Türkçe metinleri veri temininde önemli rol oynamıştır. Sonuç olarak, STCW' nin uzak kontrol tesisinde çalışması muhtemel gemi insanlarının eğitim, belgelendirme ve standardizasyonunu tam olarak karşılayamadığı, tanım eksiklikleri içerdiği, otonom gemilerin uzaktan kontrolü bağlamında yeni bir sözleşme ihtiyacı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca bu kişiler için yeni bir tanım önerisi sunulmuştur. Tezin bu yönüyle literatüre önemli bir katkı sunacağı düşünülmektedir. Bununla beraber geleceğin denizcilik eğitimleri ile ilgili tespitler yapılarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the case of remote control of autonomous ships, whether the people who will remotely control the ship without being on the ship can be considered seafarers, if they are to be accepted as seafarers, how they can be defined, what training and certification these people should be subject to, as well as the people who will work in the remote control centers who will make international voyages. The main problem of research is whether there is a need to bring international standards to the definitions, training, and qualification requirements of these people since they will be managing and managing the ships. In this context, the aim of the thesis is to examine the situation of seafarers who are likely to work in remote control centers of autonomous ships within the scope of the STCW - International Convention on the Standards of Training, Certification and Watchkeeping of Seafarers. In the thesis, the Regulatory Scoping Exercises (RSE) conducted at the International Maritime Organization (IMO) on autonomous ships were translated from English to Turkish and added to the thesis in order to provide the data examined through a literature review. In addition, the original and Turkish texts of STCW played an important role in providing data. As a result, it was determined that STCW could not fully meet the training, certification, and standardization of the seafarer who is likely to work in the remote control facility, it contains definition deficiencies, and there is a need for a new convention in the context of remote control of autonomous ships. Also, a new definition proposal was presented for these people. In this respect, it is thought that the thesis will make an important contribution to the literature. In addition, suggestions have been made by making determinations about the future maritime trainings.