Tarihi yapılarda onarım ve güçlendirme yöntemlerinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of strengthening methods in historical buildings
  1. Tez No: 793515
  2. Yazar: YASEMİN HAZEL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ OSMAN KURUŞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Asırlar boyunca doğal ve yapay etkenlere maruz kalan tarihi yapılarda bu etkilere bağlı olarak zamanla birçok hasar oluşmaktadır. Bu hasarlar; oluştuğu yere, biçimine ve yapının genel özelliğine göre değişmekte olup yapıların zarar görmesine, yıkılmasına ve yok olmasına neden olabilmektedir. Özellikle koruma ve müdahale aşamasında bu hasar biçimleri doğru bir şekilde yorumlanması gerekmektedir. Bilinçsiz ve yapıya uygun olmayan onarım ve güçlendirme girişimleri yapılarda hasarların tekrarlaması, büyümesi veya başka sorunlar neden olabilmektedir. Bu çalışma kapsamında tarihi yapılarda uygulanan onarım ve güçlendirme metotları incelenmiş bu bağlamda ülkemizden ve dünyadan incelenen tarihi yapılarda, uygulanan onarım ve güçlendirme yöntemlerinin etkinliği irdelenmiştir. Yapıya uygun olmayan onarım ve güçlendirme yönteminin tarihi yapıya daha çok zarar verdiği tez kapsamında ele alınan yapılar üzerinden anlatılmıştır. Bu araştırmalar neticesinde, •hasarlara müdahale ederken hasar nedenleri belirlenmesi, •birçok disiplinin bir arada çalışarak onarım ve güçlendirme projesinin hazırlanması, •uygulanan onarım ve güçlendirme yöntemin yapı sistem ve malzemesine uygunluğuna dikkat edilerek seçilmesi, •tercih edilen yapısal güçlendirme ve onarım metodunun birçok analiz, deney ve testlerden geçmesi, •uygulanacak onarım ve güçlendirme çalışmasının özgün tasarıma uygun ve geri dönülebilir özellikte olması, gerektiği gösterilmek istenmiştir
Özet (Çeviri)
Historical buildings, which have been exposed to natural and artificial factors for centuries, cause many damages over time due to these effects. These damages; it changes according to the place where it occurs, its form and the general characteristics of the building and causes damage, collapse and destruction of the structures. Especially in the protection and intervention phase, these damage forms need to be interpreted correctly. Unconscious and unsuitable repair and reinforcement attempts may cause repetition of damage, growth or other problems in structures. In this study, the repair and strengthening methods applied in historical buildings were examined and in this context, the effectiveness of the strengthening methods applied in exemplary historical buildings from our country and the world was examined. It has been shown through examples that the repair and strengthening method, which is not suitable for the structure, causes more damage to the historical structure. As a result of these studies, •the causes of damage should be determined while responding to the damage, •preparation of repair and strengthening projects by working together with many disciplines, •the applicability of the applied repair and strengthening method to the building system and material should be considered, •the preferred structural strengthening and repair applications should go through many analyzes, experiments and tests, •that the repair and strengthening work to be applied is in accordance with the original design and is reversible it was aimed to show.