Spor bilimleri fakültesinde okuyan öğrencilerin fiziksel aktivite düzeylerinin zararlı alışkanlıklar açısından incelenmesi
Investigating the physical activity levels of students studying in the faculty of sport sciences in terms of harmful habits
- Tez No: 793516
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Son yıllarda, gençler arasında sigara ve alkol bağımlılıklarında belirgin bir artış gözlenmektedir. Bu bağımlılıklar sağlıksız yaşam tarzlarının yanı sıra, obezite ve benzeri hastalıkların da yaygınlaşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, Trakya Üniversitesi Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin sigara ve alkol kullanma durumlarına göre fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 26 programı ile analiz edilerek sonuçlar tablolar halinde yorumlanmıştır. Araştırma gurubunun demografik özelliklerine göre yapılan karşılaştırmalarda öğrencilerin cinsiyetleri ve yaşları ile şiddetli fiziksel aktivite düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuş olup (p0,05).
Özet (Çeviri)
In recent years, a noticeable increase in cigarette and alcohol addiction among young people has been observed. These addictions have led not only to unhealthy lifestyles, but also to the widespread prevalence of diseases such as obesity. Therefore, this study was conducted to examine the physical activity levels of students studying in the Faculty of Sport Sciences at Trakya University according to their cigarette and alcohol use. The data of the study were analyzed using the SPSS 26 program, and the results were interpreted in the form of tables. When comparing the demographic characteristics of the research group, statistically significant differences were found between the students' genders and ages and the levels of severe physical activity (p0.05).