Ercüment Batanay'ın hicaz makamında yaptığı dört tanbur taksiminin makamsal ve form analizi
The makam analysis of the four tanbur taksim perfomed by Ercüment Batanay in hicaz makam
  1. Tez No: 793532
  2. Yazar: BUĞRAHAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SALİM TOKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Türk Musikisi formları arasında taksim formu, icracının irticalen nağmeleri birbirine ekleyerek, icra anında müzik cümlelerini inşa ettiği bir müzik formudur. Bu sebepten dolayı taksim formu, musikişinasın musiki bilgisini ve musikişinaslığını göstermeye en uygun olan formlardan biridir. İcra kabiliyeti ile birlikte müzikalitesi ile de dikkati çeken Ercüment Batanay'ın bu özellikleri, kendine ait denemelerinin yanı sıra yaptığı taksimlerde de görülmektedir. Bu çalışmada, tanburdaki kendine has üslubu ile öne çıkan icracılardan Ercüment Batanay'ın taksim formunu nasıl kullandığının ve hicaz makamını nasıl işlediğinin çözümlenmesi amaçlanmıştır. Öncelikle literatür taraması yapılmış, Ercüment Batanay'ın sanatçı kişiliği hakkında ilgili kişilerle görüşülmüş ve Ercüment Batanay'ın günümüze ulaşan taksimlerinden çalışmaya uygun olanları belirlenmiştir. Çalışmanın analiz kısmı için yapılan literatür taramsında ise Türk Musikisi'nde hicaz makamı ve form inceleme konusunda kaynaklara ulaşılarak, çalışmada analiz yapılmasını sağlayacak inceleme şekli belirlenmiştir. Araştırmanın örneklem bölümünü oluşturan hicaz taksimler dinlenerek, önce özenle notaya alınmış, sonrasında Finale ve Mus2 nota yazım programları ile dijital ortama aktarılmıştır. Bu dijital notalar çalışmanın ekler kısmında verilmiştir. Yapılan inceleme ile ortaya çıkan tespitler, Adobe Photoshop programı kullanılarak incelikle dijital notaya eklenmiştir. Ercüment Batanay ile ilgili gelecekteki çalışmalara kaynak olabileceği düşünülerek, günümüzde yaşayan Murat Aydemir, Birol Yayla, Sadun Aksüt, Öğr.Gör. Özer Özel, Hakan Talu, Nihat Yalçınkaya, Ercüment Gümüşel ve Prof.Dr. Murat Salim Tokaç'ın Ercüment Batanay ile ilgili görüşleri alınmış ve ek bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Among the Turkish music forms, the taksim form is a musical form in which the performer constructs musical sentences at the present moment by combining the melodies extemporaneously. Since this form is performed extemporaneously by the performer via structuring the tunes at the present moment, it is one of the most convenient forms to demonstrate the musician's knowledge and skills. Throughout his life Ercüment Batanay has not only allured with his saz playing but also with his musical knowledge which is apparent in his own compositions as well as in the taksims he makes. This study aims to address the use of the taksim form and the performance of the hicaz makam by Ercüment Batanay, who stands out with his unique style in the tanbur, through analyzing his taksims in the hicaz makam. The first section addresses the literature review which involves interviews conducted with people related to Ercüment Batanay's artistic personality. Additionally, the section discusses the surviving taksims of Ercüment Batanay, relevant for this study. As for the literature review done for the analysis section of this study, the sources on hicaz makam and form analysis in Turkish Music were examined to decide on the methodology of the study. The Hicaz taksims, which constitute the empirical part of this study, were listened and carefully noted, and then transferred to the digital arena with the Finale and Mus2 music notation software. These digital music notes are included in the appendix section. The findings revealed by a meticulous study were added line by line to the digital note with the help of the Adobe Photoshop program. To be a reference for future studies on Ercüment Batanay, the views of Murat Aydemir, Birol Yayla, Sadun Aksüt, Asistant Professor Özer Özel, Hakan Talu, Nihat Yalçınkaya, Ercüment Gümüşel, and Prof. Dr. Murat Salim Tokaç on Ercüment Batanay were included in the appendix section