Farklı troposfer iz düşüm fonksiyonlarının hassas mutlak nokta konum belirleme doğruluğuna etkisi
The effect of different tropospheric mapping functions on precise point positioning accuracy
  1. Tez No: 793564
  2. Yazar: FARUK CAN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Farklı mühendislik uygulamaları için Küresel Navigasyon Uydu Sistemleri (Global Navigation Satellite Systems ,GNSS)'nin kullanımı etkili bir araç haline gelmiştir. Konumlama tekniklerinin performansını etkileyen çok sayıda hata kaynakları bulunmaktadır. Hassas Mutlak Nokta Konum Belirleme (Precise Point Positioning ,PPP) tekniğinde iyonosfer bağımsız kombinasyonlardan yararlanıldığı ve fark teknikleri kullanılamadığı için söz konusu hatalar modellenmelidir. PPP tekniği üzerine yapılan çalışmalar gösteriyor ki; troposferdeki serbest su buharı ve kuru havanın sebep olduğu GNSS sinyallerine etkiyen troposferik gecikme modellenmesi gereken önemli bir parametredir. Troposferik gecikmeyi modellemek için iz düşüm fonksiyonları kullanılmaktadır. Bu çalışmada Niell Mapping Function (NMF), Vienna Mapping Functions 1 (VMF1), Global Pressue Temperature Model 2 (GPT2) ve Global Mapping Functions (GMF) iz düşüm fonksiyonlarının konumlama doğruluğuna etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Yalnızca Küresel Konumlama Sistemi (Global Positioning System, GPS) uydularına yapılan gözlemler değerlendirilmiştir. Analiz için Crustal Dynamics Data Information System (CDDIS) arşivinden alınan istasyon verileri, Jet Propulsion Laboratory (JPL) tarafından üretilen GipsyX yazılımının 1.2 versiyonu ile değerlendirilmiştir. Farklı mevsimlerin etkilerini ortaya çıkarmak için 2018 yılının; Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarının GPS gözlem verileri kullanılmıştır. Çözümler, her bir iz düşüm fonksiyonu ile yapılan değerlendirme için; 2, 3, 4, 6, 8, 12 ve 24 saatlik gözlem süreleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir ve her bir gözlem süresini içeren çözümler için karesel ortalama hata (Root Mean Square, RMS) değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca gözlem yapılan istasyonun enlemi ve elipsoidal yüksekliği ile iz düşüm fonksiyonlarının konum doğruluğuna etkisi arasındaki ilişki incelenmiştir. Yatay konum doğruluğu ile tüm iz düşüm fonksiyonları arasında; mevsim ve konumdan bağımsız biçimde benzer bir ilişki vardır ve RMS değerleri birbirine oldukça yakındır. Düşey konum doğruluğu için genel olarak VMF1 en düşük RMS değerine sahipken, NMF en yüksek RMS değerine sahiptir. Elipsoidal yükseklik ile düşey konum doğruluğu arasında anlamlı bir ilişki elde edilememiştir. ekvatoral bölgede düşey konum doğruluğu için NMF çözümleri en düşük, VMF1 çözümleri ise en yüksek RMS değerine sahiptir. Aynı bölgede Ocak, Nisan ve Ekim aylarında GMF, Temmuz ayında ise NMF en düşük RMS değerine sahiptir. Kutuplara yaklaşan enlem değerlerinde ise VMF1 en düşük, NMF en yüksek RMS değerine sahiptir. Aynı koşullarda Güney Yarım Küre bölgesi için; Ocak ve Ekim aylarında VMF1 en düşük, Kuzey Yarım Küre bölgesi içinse; Temmuz ayında GMF en yüksek RMS değerine sahiptir.
Özet (Çeviri)
The usage of Global Navigation Satellite Systems (GNSS) has become an effective instrument for different engineering studies. There are many error sources that effect the performance of positioning techniques. These errors should be modeled for PPP technique, because ionosphere-independent combinations are used and difference techniques cannot be used. Studies about Precise Point Positioning (PPP) technique show that; the tropospheric delay affecting GNSS signals caused by water vapor and dry air in the troposphere is an important parameter that should be modeled. Mapping functions are used for modelling the tropospheric delay. In this study, it was aimed to determine the effects of Niell Mapping Function (NMF), Vienna Mapping Functions 1 (VMF1), Global Pressure Temperature Model 2 (GPT2) and Global Mapping Functions (GMF) mapping functions on positioning accuracy. Only Global Positioning Systems (GPS) observations are evaluated. For analysis, station data from the Crustal Dynamics Data Information System (CDDIS) archive are evaluated with version 1.2 of the GipsyX software developed by the Jet Propulsion Laboratory (JPL). In order to reveal the effects of different seasons, the GPS observation data of the year 2018 of January, April, July and October months were used. The solutions for each mapping function were carried out using 2, 3, 4, 6, 8, 12 and 24 hour session durations then root mean square (RMS) values were calculated for all session durations. The more, the relationship between the latitude and ellipsoidal height of the station and the effect of mapping functions on positioning accuracy were investigated. There is a similar relationship between horizontal position accuracy and all mapping functions regardless of season and location, and their RMS values are so close to each other. Generally for the vertical positioning accuracy, VMF1 has the lowest, meanwhile NMF has the highest RMS values . Between ellipsoidal height and vertical positioning accuracy, a significant corellation couldn't determined. NMF has the lowest and VMF1 has the highest RMS values on equatorial region. On the same region, GMF in the January, April and October months, and NMF in the July month has the lowest RMS values. With the latitude values that approaching the poles, VMF1 has the lowest and NMF has the highest RMS values. At the same conditions, VMF1 has the lowest RMS values for the Southern Hemisphere region in January and October, and GMF has the highest RMS value for the Northern Hemisphere region in July