Sadi Yaver Ataman tarafından derlenmiş Safranbolu türkülerinin müzikal analizi
Musical analysis of Safranbolu folk music compiled by Sadi Yaver Ataman
- Tez No: 793567
- Danışmanlar: PROF. MUTLU TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez çalışmasında; aslen Safranbolulu olan ve Türk Halk Müziği alanında yaptığı ilmi çalışmalar ve derlemeler ile bu alanda kendini kanıtlamış ve yeni nesil araştırmacılara ilham kaynağı olmuş Sadi Yaver Ataman tarafından derlenmiş Safranbolu Türkülerinin Müzikal analizinin yapılması amaçlamıştır. Çalışmada Türkülerin makam dizileri, usûl yapıları, ses genişlikleri, sözlerin hece yapıları ve türleri ele alınarak incelemeleri yapılmıştır. Çalışma içerisinde yer alan“Aç kapıyı ben geldim”türküsü yörenin karakteristik özelliklerine çok iyi bir örnek olması sebebiyle ayrıca incelenerek söz-müzik ilişkisi, tür, biçim-yapı, melodi ve ritim açılarından analiz edilmiştir. Aynı türkü yakından bakış başlığı altında form, melodi, ritim ve söz-müzik ilişkisi açılarından detaylı incelenmiştir Araştırmanın sonunda ise müzikal analizden elde edilen veriler dahilinde mevcut durum ortaya konmuştur. Anahtar Kelimeler : Sadi Yaver ATAMAN, Safranbolu, Türk Halk Müziği.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the goal is to show the analysis of Safranbolu Folk Music compiled by Sadi Yaver who is a native of Safranbolu and the fact that he made major compilation works in this region, thus have made significant contributions to Turkish folk music by releasing scholarly and compilation works. In this study, the analysis of folk songs are made by covering their the maqam sequences, tempo structures, volume sonores, syllable structures of lyrics. The folk song that took part in this study called“Aç Kapıyı Ben Geldim”is good example that defines the characteristic features of this region which is analyzed in terms of relation between lyrics and music, genre, form and structure, melody and rhythm. The same folk song was studied in detail in terms of form, melody, rhythm, music and lyrics relationship under the title of“closer look”. At the end of the study, the present situation was outlined together with the data obtained from musical analysis. Keywords : Sadi Yaver ATAMAN, Safranbolu, Türk Halk Müziği.