Afyon-Şuhut bölgesinden elde edilen dalgıç ırkı koyun derileri üzerine bir araştırma
Research on dalgıç-type sheep skin optained from region of Afyon
  1. Tez No: 79357
  2. Yazar: H. HÜSEYİN CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. V. KEMAL CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, Afyon - Şuhut bölgesinden elde edilen 1-2 yaş arası, 10 adet yaz ve 10 adet kış dönemi olmak üzere toplam 20 adet Dağlıç ırkı koyun derisinin standart bir reçete ile işlenmesinden sonra fiziksel ve kimyasal özellikleri tespit edildi Araştırmada, fiziksel testlerden kalınlık, kopma dayanımı, uzama, yırtılma dayanımı, dikiş yırtılma dayanımı, büzülme sıcaklığı, kimyasal testlerden; rutubet, krom oksit oranı, yağ oranı, toplam kül ve pH tayini yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar T.S.E. ve Unido'nun değerleri ile karşılaştırıldı. Daha iyi bir üretim için bazı öneriler sunuldu. vı
Özet (Çeviri)
In this work, twenty Dağlıç - type sheep skins, which are between 1 - 2 years old and have been obtained from Şuhut region of Afyon, ten of the winter and ten of the summer period, have been handled and processed by virtue of a standard formula. Later, their physical and chemical properties have been identified. în this research, physical tests, including thickness, tensile strength, elongation %, tear strength, stich - tear strength, shrinking temperature and chemical tests such as chrome - oxide, fatty substance, total ash, pH, moisture and the material itself have been applied. The results acquired have been compared with the result of T.S.E. and Unido. Besides, further suggestions have been made for a better process. Vll