Afyon-Şuhut bölgesinden elde edilen kıvırcık ırkı koyun derileri üzerine bir araştırma
Research on kıvırcık-type sheep skin obtained from region of Afyon
  1. Tez No: 79358
  2. Yazar: BEKİR KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. V. KEMAL CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışmada Afyon - Şuhut bölgesinden elde edilen 1 - 2 yaş arası, 10 adet kış dönemi ve 10 adet yaz dönemi olmak üzere toplam 20 adet kıvırcık ırkı koyun derisi alınarak standart bir reçeteyle işlendi. Daha sonra fiziksel ve kimyasal özellikleri tespit edildi. Çalışmamızda fiziksel testlerden, kalınlık, kopma dayanımı, % uzama, yırtılma dayanımı, dikiş yırtılma dayanımı, büzülme sıcaklığı ve kimyasal testlerden rutubet tayini, krom oksit tayini, yağ tayini, toplam kül tayini, pH tayini yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar T.S.E. ve Unido'nun değerleri ile karşılaştırıldı. Daha iyi bir üretim için bazı öneriler sunulmuştur. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İn this work, twenty Kıvırcık - type sheep skins, which are between 1 - 2 years old and have been obtained from Şuhut region of Afyon, ten of the winter and ten of the summer period, have been handled and processed by virtue of a standard formula. Later, their physical and chemical properties have been identified. İn our research, physical tests, including thickness, tensile strength, elongation %, tear strength, stich - tear strength, shrinking temperature and chemical ones such as chrome - oxide, fatty substance, total ash, pH, moisture and the material itself have been applied. The results acquired have been compared with the criteria of T.S.E. and Unido. Besides, further suggestions have been made for a better process. vıı