Türkiye'de bağımsız denetim raporlarındaki kilit denetim konuları: BİST-100'de işlem gören işletmelerin 2021 raporları üzerine bir araştırma
Key audit matters in independent audit reports in Turkey: A study on 2021 reports of companies listed in BİST-100
- Tez No: 793581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÜÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bağımsız denetim sürecinin temel amacı, tarafsız, güvenilir, gerçeğe uygun finansal bilgiler üretmek ve bu bilgileri finansal tablo kullanıcılarına denetim raporu ile sunabilmektir. Denetçiler denetim faaliyetleri sonucunda önemli gördükleri hususları ve tespit edebildikleri anlamlı riskleri, denetim raporlarında kilit denetim konusu olarak gerekçeleriyle birlikte açıklamakla yükümlüdürler. Kilit denetim konuları, toplum, devlet, yatırımcılar, kredi veren kuruluşlar gibi finansal tablo kullanıcılarına işletme hakkında daha fazla bilgi vermekte ve finansal tablolara duyulan güvenin artırılmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada bağımsız denetim süreci anlatılarak, BDS 700 ve BDS 701'e uygun olarak oluşturulan görüş türlerine göre hazırlanan raporlardaki kilit denetim konuları hakkında bilgiler verilmiştir. Araştırmada BİST-100'de işlem gören işletmelerin 2021 raporlarındaki kilit denetim konuları incelenmiştir. İşletmelerin sektörlerine ve açıklanan bilgilere göre, raporlarda sunulan kilit denetim konuları tablolar halinde özetlenmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of the independent audit process is to produce unbiased, reliable, and truthful financial information and to present this information to financial statement users with an audit report. Auditors should explain the issues they deem important due to the audit activities and the significant risks they can identify as key audit matters in their audit reports, together with their reasoning. Key audit matters provide more information to the users of financial statements, such as society, government, investors, and creditors, about the enterprise and increase confidence in the financial statements. In this study, the independent audit process is explained, and information about the key audit issues in the reports prepared according to the opinion types mentioned in ISA 700 and ISA 701 is given. In the research, the key audit issues in the 2021 reports of the companies listed in BİST-100 were examined. According to the sectors of the enterprises and the information disclosed, the key audit issues presented in the reports are summarised in tables and interpreted.