Contribution of CD38, SIRTUIN1, vitamin D and other biochemical markers in the progression of COVID-19
CD38, SIRTUIN1, D vitamini ve diğer biyokimyasal belirteçlerin KOVİD-19'un ilerlemesine katkıları
  1. Tez No: 793589
  2. Yazar: NAHA FADHIL MOHAMMED ALSHBANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAİNAB NAJEM AL-ABADY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Aralık 2019'un sonunda, ilk ncorona-virus-2 enfeksiyonu Çin'de, Wuhan'da rapor edildi, ardından 2020'de (WHO) tarafından bir pandemi olarak sınıflandırılana kadar dünya çapında yayıldı. SARS-Co-2, COVID-19 hastalığına neden olan virüstür. Mevcut çalışma, hastalığın ilerlemesini etkileyebilecek faktörlere odaklandı. NAD+ (oksidasyon ve indirgeme) reaksiyonlarının koenzimidir ve SIRT'ler, mono ve poli ADP-riboz ve CD-38 gibi çeşitli enzimler için bir alt tabaka olarak anahtar rol oynar. Mevcut çalışma, SARS-Co-2'li 80 hasta ve 30 sağlıklı kontrol (20-70) yaşındaydı. Sonuçlar, sağlıklı gruba (P≤0.05) göre CD38, C-reaktif protein, D-Dimer ve MDA seviyelerinde bir artış gösterirken, sağlıklı gruba (P≤0.05)) göre SIRT1, vitD konsantrasyonları ve katalaz aktivitesinde bir azalma gösterdi. Sonuçlar, Covid-2 hastalarında artan CRP ve D-Dimer seviyelerinin enfeksiyonun ilerlemesi ile bağlantılı olabileceğini ve hastalığın alevlenmesinin yararlı bir göstergesi olabileceğini düşündürmektedir. Covid-2 hastalarında yüksek CD38 konsantrasyonlarına gelince, NAD+ ve SIRT1 düzeylerinin düşmesine, vitD düzeylerinin düşmesine dahil olabilir. Bu ilişkilendirme onları hastalığın ilerlemesini önlemede faydalı terapötik hedefler haline getirebilir. CAT aktivitesi ve MDA seviyelerindeki değişiklik, NAD+ ve vitD konsantrasyonları Covid-19 hastalarında oksidan/antioksidan dengesizliğine neden olabilir
Özet (Çeviri)
At the end of 2019 on December, first ncorona-virus-2 infection has reported in china, Wuhan, then speared into the worldwide until it was classified a pandemic in 2020 by (WHO). SARS-Co-2 is the virus that causes COVID-19. The current study focused on factors that may be influence the progression of the disease. NAD+ is the coenzyme of the reactions and its playing a key role as a sub-strate for several enzymes, like as SIRTs, mono and poly ADP-ribose, and CD-38. The current study involved 80 patients with SARS-Co-2 and 30 of healthy control (20-70) years old. The results showed an increase in CD38, C-reactive protein, D-Dimer and MDA levels compared to the healthy group (P≤0.05), while showed a decrease in SIRT1, vitD concentrations and catalase activity compared with the healthy group (P≤0.05). Results suggests that increased levels in CRP and D-Dimer in patients with Covid-2 may be linked with the progress of the infection and it may be a useful indicator of the exacerbation of the disease. As for high CD38 concentrations in Covid-2, might be involved in the decrease NAD+ and SIRT1 levels, and might be involved in the decrease of vitD. This association could make them a beneficial therapeutic targets in preventing the disease progression. The change in CAT activity and MDA, concentrations of NAD+ and vitD might cause unbalance oxidant/antioxidant in Covid-19