Kuş çarpmalarından hasar görmüş uçak kanatlarının aerodinamik yapısının incelenmesi
Investigation of aerodynamic structure of aircraft wings damaged by bird strikes
  1. Tez No: 793598
  2. Yazar: MUHAMMET KAAN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEHA TATLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kuş çarpmaları, havacılık sektöründe çok önemli bir tehlike olarak görülmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte uçak yapılarındaki karmaşıklığın artması kuş çarpmalarıyla ilgili yapılacak olan deneysel testlerin yüksek maliyetli olmasına neden olmaktadır. Deneysel testlerde ortaya çıkan yüksek maliyetlerden kaçınmak ve zamandan tasarruf edebilmek için bilgisayar destekli analiz yöntemleri daha çok tercih edilmektedir. Bilgisayar destekli analiz yöntemlerinin kullanılmaya başlanmasıyla kuş çarpmasıyla ilgili yapılan çalışmalarda daha hızlı sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmada bir kuş çarpması nedeniyle hasar görmüş uçak kanatları ön görülerek, teorik olarak oluşturulmuş hasarlı kanat profilleri için hesaplamalı akışkanlar dinamiği analizi kullanılarak aerodinamik davranışları incelenmiş ve yapılacak bir sonraki çalışmalar için fikir oluşturması amaçlanmıştır. Analiz çalışması ANSYS simülasyon yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Hasar görmüş kanat profillerinin geometri ve ağ yapısı, iki boyutlu NACA4412 kanat profilinde basit geometriler uygulanarak modellenmiştir. Modellenmiş olan hasarlı kanat profilleri en son olarak ANSYS Fluent çözücüsüne aktarılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarında NACA4412 kanat profilinde oluşan sürükleme katsayısının, hasarlı kanat profillerinde arttığı görülmüştür. Artan sürükleme katsayısı sonucunda, kanatlar üzerinde oluşan basınç dağılımının bozulduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bird Strike is common and can be a significant threat to aircraft safety. Mainly due to the high costs involved in the certification process, design, and built of experiments the numerical procedures have been employed by many engineers and scientists. There have been significant number of studies on the different airfoil structures. However, there are limited studies on the effect of the damaged airfoil structures considering deformed by bird strikes. In this study, a simplified parametric approach is introduced to model the damaged wing profile presumably caused by bird strike for computational fluid dynamics analyses. This study is aimed to address the change in the aerodynamic performance of aircraft wings after bird strikes. The geometry and mesh structure of the damaged airfoils are modeled by creating artificial circular dents on NACA4412 airfoils and analyzed in ANSYS Fluent solver. This study presents drag and lift coefficient of damaged wing profiles available from numerical solver. All the results are compared with the undamaged airfoils and comments on the change of the aerodynamic properties of the airfoil profiles. This study has shown that the drag coefficient in the NACA4412 airfoil increased in damaged airfoils. As a result of the increased drag coefficient, it was observed that the pressure distribution on the wings deteriorated. This study has raised important questions about the nature of the change in the pressure affecting lift coefficient due the alterations in the NACA4412 airfoil.