Türkiye'de sağlık turizminin durumu ve gelişimi için öneriler
Recommendations for the status and development of health tourism in Turkey
  1. Tez No: 793602
  2. Yazar: ÇAĞATAYHAN KUBAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YETER USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sağlık turizmi son yıllarda tüm dünyada önem kazanan bir konu olmuştur. Türkiye'de de dünyaya paralel olarak bu konu gündeme gelmiş ve geliştirilmesi için çeşitli planlamalar yapılmıştır. Sağlık Bakanlığı'nın stratejik planlarında sağlık turizmine yönelik hedeflerin yer alması Türkiye'nin bu konuya verdiği önemin kanıtı niteliğindedir. Belirlenen hedeflere ulaşabilmek için değeri giderek artan sağlık turizmi kavramının en doğru şekilde yönetilmesi ve geliştirilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda daha önceki yapılan çalışmalar referans alınarak akademik anlamda yeni yapılacak çalışmalara ve politik anlamda politikacılara yol gösterecek bir araştırmanın yapılması literatürdeki önemli bir açığı kapatacaktır. Bu çalışmanın veri toplama yöntemi doküman (literatür) incelemesidir. Veri toplama yöntemi olarak kullanılan doküman incelemesi yapılarak, araştırma kapsamındaki konu ile ilgili durumlar hakkında bilgi içeren yazılı belgeler incelenmiş olup veriler elde edilmiştir. Google Scholar, Ulakbim, TRDizin ve YÖK Ulusal Tez Merkezi veri tabanlarında, Sağlık Turizmi, Sağlık Turisti, Sağlık Hizmeti, Turistin Sağlığı, Medikal Turizm, Wellness/SPA Turizmi, Yaşlı ve Engelli Turizm gibi anahtar kelimeler yazılarak ulaşılan 2022 Aralık ayına kadar yayınlanmış, Türkiye'de sağlık turizminin gelişimi ve geleceği ile ilgili yüksek lisans tezi, doktora tezi ve bilimsel araştırma makaleleri bilgisayara pdf olarak kaydedilmiş ve bu dokümanlar“Türkiye'de Sağlık Turizminin Mevcut Durumu”çerçevesinde incelenmiştir. Bu çerçevede planlanan çalışmanın temel amacı da; Türkiye'nin en çok tercih edilen turizm destinasyonlarında sağlık turizmi faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen uygulamalarda yaşanan aksaklıklar, sorunlar ve iyi uygulama örnekleri tespit edilerek Türkiye'de sağlık turizminin durumunun ele alınması ve gelişimi için önerilerde bulunulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Health tourism has become an important issue all over the world in recent years. In parallel with the world, this issue has come to the agenda and various plans have been made for its development in Turkey as well. The inclusion of goals for health tourism in the strategic plans of the Ministry of Health is proof of the importance Turkey gives to this topic. In order to reach the determined goals, the concept of health tourism, which is increasing in value, should be managed and developed in the most accurate way. Taking this into consideration and taking the previous studies as a reference, conducting a research that will guide new academic studies and politicians in the political sense will close an important gap in the literature. This study has been plannes as a systematic review. By examining the documents used, as a data collection method, written documents containing information about the related subject within the scope of the health tourism were examined and data were obtained. Published in the databases of Google Scholar, Ulakbim, TRDizin and YÖK National Thesis Center until December 2022, which are reached by typing keywords such as Health Tourism, Health Tourist, Health Service, Tourist's Health, Medical Tourism, Wellness/SPA Tourism, Elderly and Disabled Tourism, Master's thesis, doctoral thesis and scientific research articles related to the development and future of health tourism in Turkey were recorded as pdfs on the computer and these documents were saved as pdf files on the computer and these pdf files were examined in the scope of“Current Status of Health Tourism in Turkey”. The main purpose of the study planned within this framework is that it is aimed to address the situation of health tourism in Turkey and to make suggestions for its development by identifying the problems and making future plans by examining good practice examples in the practices within the scope of health tourism activities in Turkey's most preferred tourism destinations.