Kamu hastanelerinin medikal turizm hizmetlerinin değerlendirmesi konusunda bir araştırma
A research on evaluation of medical tourism services in public hospitals
  1. Tez No: 344370
  2. Yazar: EMİNE ERDUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Turizm, Hospitals, Health Care Management, Tourism
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sağlık turizmi Dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızlı bir gelişim göstermektedir. Medikal turizm ise belirli bir hastalığı olan turistlere genellikle ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurum ve kuruluşlarında hekimler tarafından planlı olarak yapılan tıbbi amaçlı uygulamalardır. Bu çalışmada turizmin çeşitlendirilmesinde gittikçe artan bir öneme sahip olan medikal turizm alanında Dünyada ki ve ülkemizdeki mevcut durumu ortaya koymak, ülkemizin bu sektördeki payını arttırmak için yapılması gerekenleri belirlemek ve hizmet sunan sağlık personelinin hizmet sunumu açısından gerekli olan eğitim gereksinimlerini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Çalışmanın amacı; Dünyadaki ve ülkemizdeki medikal turizm uygulamalarının mevcut durumunu inceleyerek ülkemizin de medikal turizmde lider ülkeler sıralamasına girmesini sağlamaktır. Kamu hastanelerinin de bu sektördeki yüzdelik payının arttırılması için neler yapılması gerektiği, hastanelerin mevcut uygulamalarının incelenmesi ve tespit edilmesi hedeflenmiştir. Tez teorik ve araştırma bölümü olmak üzere iki bölümden oluşmuştur. Teorik bölümünde; çalışmanın amaç ve önemine değinilmiş, çalışmanın kavramsal çerçevesi çizilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda sağlık turizminin ve medikal turizmin tanımları yapılmış, ülkemizdeki ve dünyadaki mevcut durumu incelenmiş ve sağlık turizmi alanında lider ülkelerin sağlık uygulamaları ele alınmıştır. Araştırma bölümünde ise İstanbul?daki tüm kamu hastaneleri baz alınarak medikal turizme Kamu Hastaneleri?nin alt yapı olarak hazır olup olmadığı yapılan anket çalışmasıyla incelenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ışığında medikal turizmin Türkiye de ve Dünyada ki mevcut durumu ortaya konmuş, İstanbul?da ki Kamu Hastaneleri?nin medikal turizmdeki uygulamaları incelenmiştir. Daha sonrasında ise Kamu Hastaneleri?nin de medikal turizmdeki pay oranının arttırılması için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Health tourism has been developed in our country as well as in the world. Medical tourism is an application for medical purposes, which is regularly applied by doctors in secondary and tertiary health care institutions to tourists who have a particular disease . In this study, it is aimed at presenting current situation in the field of medical tourism ,which has become more important for tourism variations; determining the needs of what has to be done to increase our country?s sectoral magrin and eliciting educational needs of health staff giving the service. The aim of this study is to ensure our country be one of the leaders in medical tourism. Our other aim is to determine the needs for what we need to do to increase the percantage of public hospitals, and inspect and detect current implemantations. This study consists of two parts , which are theoric and research parts. At the theoric part, the aim and importance of this study and emphasize of conceptual framework have been mentioned. In this sense, health and medical tourism has been defined, the current situaition in our country and in the world has been examined and the implemantations of leader countries has been handled. In the research part, it has been analysed, with a survey which has been implemented to all public hospitals in İstanbul, whether public hospital structures are ready for medical tourism or not. In the sense of research findings, the current situation of medical tourism has been presented and the medical tourism implemantations of two public hospital in İntanbul has been examined. After that, some suggestions have been put forward to increase the percantage of public hospitals in medical toursim.