Giydirme cephelerin ısı geçirme katsayısının hesaplanmasında Avrupa ve Amerika standartlarının karşılaştırılması
Comparison of European and American standards in terms of calculating the heat transfer coefficient of curtain walls
  1. Tez No: 793627
  2. Yazar: MAHİR İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENSİN YAĞMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Globalleşen dünya ortamında pazar payı genişleyerek ürünlerin dünyanın her bölgesine ulaşımı, lojistik imkânların artması ve ucuzlaması ile artmıştır. Özellikle inşaat sektöründeki firmalar, yapı ürünlerini komşu ülkelere ve hatta deniz aşırı ülkelere sunabilmektedir. Fakat, pazar farklılığı ürünlerin sağlaması gereken standartlardaki farklılıkları ortaya çıkarmıştır. Dünya üzerinde birçok standart ve bu standartların hazırlanmasında rol alan ulusal ve uluslararası birçok kurum ve kuruluş vardır. Bu kuruluşlar farklı yöntem, kabul ve koşullara göre aynı ürün için birbirlerine dönüşümü çok kolay olmayan derecelendirme ölçütlerine sahip olabilirler. Özellikle inşaat sektöründe yapı fiziği konularını içine alan konular bağlamında, tüm dünyanın ortak olarak kabul ettiği bir standart bulmak zordur. Yapı fiziği konularından biri olan ısısal konforun karşılanması için yapı kabuğu özelliklerinin önemi büyüktür. Isı ile ilgili ihtiyaçlar karşılanırken, enerjinin de etkin kullanımı açısından ısı kaybının en aza indirilmesi amaçlanmalıdır. Bu sebeple, cephe elemanlarındaki ısı geçişlerinin ayrıntılı incelenmesi önemlidir. Çalışma kapsamında, ısısal konfor koşulunun karşılanması için önemli etkiye sahip, giydirme cephe ve camların ısı geçiş değerleri incelenmiştir. Ülkemizin cephe elemanları satışında Amerika ve Avrupa önemli pazarlarındandır. Bu bağlamda çalışmada Avrupa ve Amerika standartlarında yer alan giydirme cepheler için toplam ısı geçiş katsayısı hesaplarındaki farklılıklar incelenmiş ve bu farklılıkların ısı geçiş değerlerinde nasıl bir değişkenlik oluşturduğu araştırılmıştır. Camlar için Berkeley Laboratuvarı tarafından geliştirilen güncel uygulama olan Window7.8 programı, çerçeveler için ise Frame Simulator programı ile yapılan analizler doğrultusunda ısı geçiş değeri farkları ortaya konmuştur. Isı geçiş değeri için iki hesap yöntemi arasında birden fazla fark olduğu tespit edilmiş ve ortak bir ilişki kurulamamıştır. Değerlerin birbirine dönüşümünün basit bir sabit sayı ile mümkün olamayacağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world environment, with the increase and cheapening of logistics opportunities, the market share has expanded and the transportation of products to every region of the world has increased. Especially companies in the construction sector can offer their construction products to neighboring countries and even to overseas countries. However, the market difference has revealed the differences in the standards that the products must meet. There are many standards in the world and many national and international institutions and organizations that take part in the preparation of these standards. These organizations may have rating criteria for the same product, which are not very easy to convert to each other, according to different methods, acceptances and conditions. It is difficult to find a standard that is accepted by the whole world, especially in the context of topics that include building physics in the construction industry. In order to meet the thermal comfort, which is one of the subjects of building physics, the properties of the building envelope, especially heat transfer coefficient are of great importance. While meeting the heat-related needs, it should be aimed to minimize heat loss in terms of efficient use of energy. For this reason, it is important to examine the heat transfers in the facade elements in detail. Within the scope of the study, as having a significant effect on providing thermal comfort parameter, heat transfer coefficient for curtain wall and glass were examined. America and Europe are among the important markets for the sale of facade elements in our country. In this context, the differences of calculating the overall heat transfer coefficient for curtain walls in European and American standards were examined and it was investigated how these differences creates variability in heat transfer values. Heat transfer value differences were revealed in accordance with the analyzes made with the Window7.8 program, which is the current application developed by Berkeley Laboratory for glasses, and the Frame Simulator program for frames. Since there is more than one difference points between the two calculation methods, a common relationship could not be established. It has been understood that the conversion of values to each other can not be possible with a simple constant number.