Alışveriş merkezlerinde giydirme cephelerin ısı ve akustik yönünden incelenmesi
Investigation of curtain walls in shopping centers in terms of heat and acoustics
- Tez No: 597207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ İLGÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde yapım tekniklerinin gelişmesi ile yapılarda giydirme cepheler ön plana çıkmıştır ve giydirme cephe sistemleri yapı kabuğu olarak tercih edilmeye başlanmıştır. Isısal, görsel, işitsel konfor koşullarının sağlanması yapı kabuğunun görevidir. İklim koşullarının ve çevresel gürültü durumunun her geçen gün değiştiği dış ortama karşın konforlu iç mekânlar oluşturmak giydirme cephe sistemler için önem kazanmaktadır. Giydirme cephe sistemi ile inşa edilen yapılarda uygun konfor koşullarını oluşturulması giydirme cephe sistem seçimi, farklı cam türlerinin tercih edilmesi, ısı ve ses için ayrı yalıtım yöntemlerinin kullanılması gibi parametreler ile mümkün olmaktadır. Bu açıdan tez çalışmasının amacı giydirme cephe sistemlerinin tercih edildiği yapılardaısı ve ses yalıtım özelliklerinin değerlendirilmesidir. Bu tez kapsamında ısısal ve akustik konfor koşullarının yapı kabuğu ile olan ilişkisinin incelemesi yapılmıştırve tezin birinci kısmında giydirme cephelerin temelde bir yapı kabuğu olmasından ve konfor koşullarından bahsedilmiştir. Bu bağlamda ikinci bölümde giydirme cephe kavramı ele alınarak, giydirme cephelerinin sınıflandırılması araştırılmıştır. Üçüncü bölümde giydirme cephelerde ısısal ve akustik konfor gereksinimleri tanımlanarak, ilgili yasal düzenlemeler incelenmiş vegiydirme cephelerin ısısal ve akustik konfor kriterleri oluşturulmuştur. Dördüncü bölümde, belirlenen konfor kriteri ile örnek bir alışveriş merkezi için hafif giydirme cephe tasarımı yapılmıştır. Yapılan giydirme cephe tasarımı bir alışveriş merkezi tasarımıörneklemesi üzerinden simülasyon ve hesaplama yöntemi ile belirlenen ısı ve ses açısından gerekli yalıtım sağlayabilen giydirme cephe kesiti önerilmiştir. Beşinci bölümde analiz sonuçları göz önünde tutularak modern mimarinin önemli bir elemanı olan giydirme cephe sistemler için optimum ısısal ve akustik konfor koşullarını sağlayan kesit önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, curtain walls have come into prominence with developing construction technics and curtain walls system is taken as building envelope. Providing thermal, visiual and acoustic confort conditions is duty of the building envelope. Climatic conditions and environmental noise a rechanging day by day, but creating a comfortable interior is important for curtain wall systems. It is possible to create the appropriate comfort conditions in the buildings constructed with curtain wall system, by the choice of curtain wall system, the choice of different types of glass, and the use of insulation methods for heat and sound. In this respect, the aim of the thesis study is to evaluate the heat and sound insulation properties of the building where curtain wall systems are preferred. In this thesis, the relationship between the thermal-acoustic comfort conditions and the building envelope is examinedand in the first part of the thesis, curtain walls are building envelope and comfort conditions are mentioned. In the second part, the concept of curtain wall and the classification of curtain walls were investigated. In the third part, thermal and acoustic comfort requirements were defined in curtain walls and the standards were examined. Thermal and acoustic comfort criteria of curtain walls were formed. In the fourth part, facade of shopping mall is designed with determined comfort criterions. Facade sections which can provide insulaiton of heat and sound are suggested by simulation and calculation method. In the fifth part, considering the result of the analysis, heat and sound insulation properties of the curtian wall sections are developed.