Menenjitlerin ayırıcı tanısında serum C-reaktif protein tayininin yeri ve önemi
- Tez No: 79367
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
-28- Ö Z E T Kliniğimizde yatan 2 ay-13 yaş arasındaki bakteri- yel, viral ve tüberküloz menenjit tanısı konmuş 15 çocuk ü- zerinde çalışıldı. Bu hastalarda periferik kan tablosu, rutin likör tetkikleri, kan »boğaz ve likör kültürleri, kan şekeri ve serumda CRP değerleri araştırıldı. Ayrıca yaşları 2 ay ile 13 yaş arasında değişen 10 sağlıklı çocuğun serumunda CRP tayini yapıldı. Viral menenjitli gruba ait serum CRP değerleri bak- teriyel menenjitli gruba göre anlamlı olarak düşük idi. Bu sonuçlara göre menenjitlerde serum CRP tayininin erken ayırıcı tanıda yararlı ve güvenilir bir test olabilece ği anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
-29- S a M M A R Y Twenty-five children Caged from 2 months to 13 years; in whom a definite diagnosis of bacterial.tubercu losis or viral meningitis was made at this department were studied. Laboratory studies used with varieble success in the differentiation of aseptic from septic meningitis in elude serum and CSP white blood cell counts and d iff eren tials:CSF determinations of glucose, protein, chlorine and culture for pathogenic bacteriae. other studies included, serum glucose and URP concentrations, rout ine bacterial cultures, Mantoux tuberculin skin test. In addition, serum uRP concentrations were measu red in lu healthy children between the ages of 2 months and 13 years as the control group. Quantitative determinations of serum CRP were made by "radial immunodiffusion'» method. At the onset, the average ORP levels for bacterial meningitis and for viral meningitis were sequentially 15.4 + 2,4 and 1,9+ 0,6 mg/dl Quantitative GRP determinations have been very reliable and beneficial to distinguish bacterial meningitis from viral and tuberculosis meningitis.