Kompozit yapılı dokusuz yüzeylerin tek kullanımlık hijyenik ürünlerin performansına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of composite structured nonwoven surfaces on the performance of disposable hygienic products
  1. Tez No: 793682
  2. Yazar: GİZEM CULFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ürün Geliştirme ve Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Teknik tekstiller içerisinde yer alan tek kullanımlık hijyenik ürünler; bebek bezleri, yetişkin bezleri, koruyucu yatak örtüleri ve hijyenik pedler olarak tanımlanmaktadır. Çalışma kapsamında, hijyenik ped içerisinde yer alan öz katman yapısı için farklı özelliklerde tasarlanmış kompozit tekstil yüzeyleri kullanılmıştır. Aynı zamanda bu öz katmanlar kullanıcı beklentilerine göre belirlenen üst katman yapıları ile birleştirilerek hijyenik ped yapısının performans özellikleri incelenmiştir. Elde edilen hijyenik pedlere emme süresi, tekrar ıslanma, sıvı yayılımı testleri uygulanırken, kullanılacak olan öz katman yüzeylerine de kalınlık, makine yönü kopma kuvveti, gramaj, hava geçirgenlik testleri uygulanmıştır. Test sonuçları Minitab® istatistik paket programında %95 güven aralığında varyans analizi yapılarak, bahsi geçen parametrelerin (öz katman tipi ve üst katman tipi) tek kullanımlık kadın pedi ürünü özellikleri üzerinde anlamlı bir etkisinin olup olmadığı analiz edilmiştir. Hijyenik kadın ped numuneleri için Yanıt Yüzey Yöntemi ile optimizasyon yapılarak arzu edilebilirlik değerleri elde edilmiştir. Elde edilen analiz sonuçlarına göre üst katmanın pedin sıvı emilimine önemli ölçüde etki ettiği tespit edilmiştir. Öz katman tasarımında ise öz katmanın hava geçirgenlik değerinin sıvı emilimi hızı ile ters orantılı olduğu belirlenmiştir. Tasarlanan kompozit dokusuz tekstil yüzeylerinin mevcut ürün yapısına göre performans olarak daha başarılı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Disposable hygiene products, such as baby diapers, adult diapers, protective bed covers and sanitary pads are defined as products within the technical textiles field. In this study, composite textile surfaces with different properties were used for the core layer structure of sanitary pads. Additionally, the performance properties of the sanitary pad structure were investigated by combining these core layers with upper layer structures determined according to user expectations. Absorption time, rewetting, and liquid spreading tests were performed on the obtained sanitary pads, while thickness, machine direction tensile strength, weight, and air permeability tests were applied to the core layer surfaces to be used. Test results were analyzed with a variance analysis at a 95% confidence interval in the Minitab® statistical software program to determine whether the mentioned parameters (core layer type and upper layer type) had a significant effect on the properties of the disposable feminine pad product. An optimality graph was obtained using the Response Surface Method for the pad samples. According to the obtained analysis results, it was determined that the upper layer significantly affects the liquid absorption of the pad. In the core layer design, it was observed that air permeability value is inversely proportional to the liquid absorption rate. It was found that the designed composite nonwoven textile surfaces are more successful in terms of performance compared to the current product structure.