The effects of attentional bias and executive dysfunction on sleep characteristics of healthy adults during covid-19 pandemic
Covid-19 pandemisi sırasında dikkat yanlılığı ve yönetici işlev bozukluğunun sağlıklı yetişkinlerin uyku özellikleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 793681
  2. Yazar: ALEYNA NUR ÜSTE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAKŞİDİL YAZIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışma, sağlıklı yetişkin deneklerde Covid-19 pandemisi sırasında uyku kalitesi, yürütücü işlevler ve dikkat yanlılığı arasındaki ilişkiyi araştıran literatürde bir çalışmanın bulunmamasından kaynaklanan boşluğu doldurmayı amaçlanmıştır. Ayrıca dikkat yanlılığı ile düşük uyku kalitesi arasındaki ilişkide disinhibisyon ve COVID-19 kaygısının aracılık etkileri test edilmiştir. Araştırmaya 18-40 yaş arası 102 sağlıklı yetişkin gönüllü katılmıştır. Çalışmaya katılanlar Kısa Semptom Envanteri (KSE-53), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PSQI), Epworth Uykululuk Ölçeği (ESS), Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği (DASS-42), COVID-19 Anksiyete Ölçeği (CAS) ile değerlendirilmiştir. Visual Dot- Probe Görevi, Görev Değiştirme Paradigması ve Yap/Yapma Görevi Deneysel paradigmaları yürütücü işlevleri ölçmede kullanılmıştır. Bulgular, dikkat yanlılığının uyku kalitesi ile ilişkisine Covid-19 kaygısı ve disinhibisyonun aracılık ettiğini göstermiştir. Katılımcıların uyku özellikleri puanlarının depresyon, anksiyete ve stres puanlarına göre farklılaştığı bulunurken; bilişsel esnekliğin uyku özellikleri ve psikolojik sıkıntı puanları ile ilişkili olmadığı sonucuna varılmıştır. Ek olarak, COVID-19 kaygısı dikkat yanlılığı ile anlamlı düzeyde ilişkili bulunmuştur. Son olarak mevcut çalışmadan elde edilen bulgular önceki literatür ışığında değerlendirilmiş ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study was aimed to fill the gap arising from the absence of a study in the literature exploring the relationship between sleep quality, executive functions, and attentional bias during COVID-19 pandemic in healthy adult subjects. Moreover, the mediating effects of disinhibition and COVID-19 anxiety in the relationship between attentional bias and poor sleep quality were tested by mediation analysis. 102 healthy adults between the ages of 18-40 participated in the study voluntarily. Participants in the study were evaluated by Brief Symptom Inventory (BSI- 53), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Epworth Sleepiness Scale (ESS), Depression, Anxiety and Stress Scale (DASS-42), COVID-19 Anxiety Scale (CAS), Visual Dot- Probe Task, Task Switching Paradigm and Go/No go Task. The findings indicated that the association of attentional bias with sleep quality was mediated by Covid-19 anxiety and disinhibition. While it was found that the sleep characteristics scores of the participants differed according to their depression, anxiety, and stress scores, it was concluded that cognitive flexibility was not associated with sleep characteristics and psychological distress scores. Additionally, COVID-19 anxiety has been associated with attentional bias. Finally, the findings obtained from the current study were evaluated in the light of the previous literature and suggestions were made for future studies.