Cam iyonomer rezin içerikli hibrid materyallerin yapay çürük formasyonu ve mikrosızıntı üzerine etkisi
The Effect of glass ionomer resin containing hybride materials on the artificial caries formation and microleakage
- Tez No: 99435
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN GÖKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
85 ÖZET Cam İyonomer Rezin İçerikli Hibrid MateryallerinYapay Çürük Formasyonu Ve Mikrosızıntı Üzerine Etkisi Bu çalışmanın amacı, geleneksel bir restoratif cam iyonomer siman, flor içeren bir kompozit rezin ve dört farklı cam iyonomer rezin esaslı hibrid restoratif materyalin mikrosızıntı ve yapay çürük formasyonu özelliklerinin değerlendirilmesidir. Çalışmamızda 120 adet maksiller anterior insan dişi kullanıldı. Dişler çekimlerini takiben deney safhalarına kadar % 0.2'lik sodyumazid solüsyonunda bekletildi. Dişlerin vestibül yüzeylerine mine sement sınırında üst yarısı minede, alt yarısı sementte olacak şekilde standart Cl V kaviteler açıldı. Daha sonra dişler önce 60'ar adet dişten oluşan 2 ana gruba daha sonrada 10ar dişten oluşan 12 gruba ayrıldılar. İlk 60 dişe ait 6 gruptaki dişlerin kaviteleri aşağıdaki şekilde restore edildi: 1.GRUP: (Kontrol Grubu) Kompozit rezin Charisma F (Heraeus Kulzer). 2.GRUP: (Kontrol Grubu) Geleneksel cam iyonomer siman Ketac-Fil Aplicap (ESPE). 3. GRUP: Cam iyonomer rezin esaslı hibrid materyal Fuji II LC Capsule (GC Dental Corp.). 4.GRUP: Cam iyonomer rezin esaslı hibrid materyal Dyract AP ( De Trey Dentsply). 5. GRUP: Cam iyonomer rezin esaslı hibrid materyal Compoglass F Cavifıl (Vivadent). 6. GRUP: Cam iyonomer rezin esaslı hibrid materyal Vitremer (3M Dental Products). Restoratif materyallerin uygulanmasında üretici firma tavsiyelerine uyuldu. Bitirme ve cila işlemlerinden sonra dişler önce 24 saat distile suda bekletildiler ve 5±2°C bir dakika, 55±2°C bir dakika olmak üzere 100 kez termal siklus işlemi uygulandı. Daha sonra dolguların 2 mm çevresi hariç dişler tamamen 2 kat tırnak cilası ile kaplandıktan sonra 24 saat % 0,5 'lik bazik fuksinde bekletildiler. Bu süre sonunda boyadan çıkartılan örneklerden alman kesitler mikroskop altında incelenerek fotoğrafları alındı ve boya sızmtı dereceleri standart bir skala ile skorlandı. Mine ve sement yüzeyinde ayrı ayrı elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak Khi-Kare testi ile değerlendirildi. Hem mine hem de sement yüzeylerinde en az boya sızıntısının Charisma F grubunda en fazla olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
87 SUMMARY The effect of glass ionomer resin containing hybride materials on the artificial caries formation and microleakage. The purpose of this study is to evaluate microleakage and artificial caries lesions properties of a conventional restorative glass ionomer cement, F containing composite resin and four hybrid materials. In our study, 120 extracted human maxillary anterior teeth were used. The teeth were stored 0,2 % sodiumazide solution as long as the test periods.On the surfaces of teeth, standart CI Vcavities are prepared the position in which the half of the top in the enamel and the half of the bottom in the cementum. The teeth were separated first in to the two main groups composed of 60 teeth then 12 groups containing 10 teeth. The cavities of teeth in group 6 that belong to the first 60 teeth were restored as follows; Group 1: Composite resin (Charisma F) Group 2: Convantionel glass ionomer cement (Ketac Fil Aplicap) Group 3: Glass ionomer-resin containing hybrid material (Fuji II LC) Group 4: Glass ionomer-resin containing hybrid material (Dyract AP) Group 5: Glass ionomer-resin containing hybrid material (Compoglass F) Group 6: Glass ionomer-resin containing hybrid material (Vitremer) In the application of the restorative materials,the recommandations of the manufactories' were adopted.. All the teeth were first stored in the distiled water for 24 hours after finishing and polishnig then, the thermocycling was applied for 100 times as being 5 ±2 °C for 1 minute and 55±2°C for 1 minute. After the surfaces of all teeth were covered by a double layer nail polish except restorations and their surrounding 2 mm., they were kept in 0,5 % basic fucsin for 24 hours. At the end of this period, sections were obtained from the teeth, examined under microscope and photographs of speciments were taken. The evaluation of microleakage levels were done by a standart scale. The results were evaluated statisticaly by Chi- Square test. The lowest microleakage values were observed Charisma F groups both enamel and cement surfaces.