Türk romanında narsisizmin görüngüsü
The phenomenon of narcissism in Turkish novel
  1. Tez No: 793698
  2. Yazar: ERTUĞRUL GAZİ DERHEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİKA KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Günümüzde sıkça kullanılan ve psikanalizin araştırma konularından biri olan narsisizm kelimesinin kökeni, Antik Yunan yazarı Ovidius'un Narkissos mitine dayanmaktadır. Tarih boyunca birçok yazara ilham olan bu mit, 19. yüzyılın sonlarına doğru psikanaliz literatürüne girmiştir. Narsisizm, psikanaliz literatürüne girdiği günden bu yana psikanalistlerin sıkça üzerinde durduğu bir kavram olmuştur. En genel anlamıyla kişinin kendi beden ve benliğine yapılan sevgi yatırımı olarak tarif edilen narsisizm, erken çocukluk döneminde yaşanan sıkıntılardan kaynaklanan bir kişilik bozukluğudur. Bu dönemde anne ve babanın, çocuğun narsisistik ihtiyaçlarına gerekli karşılığı vermemesi, çocuğun, ilerleyen yaşamında bu karşılığı başkaları üzerinden almaya çalışmasına neden olur. Bu bağlamda bakıldığında patolojik narsisizmin, yoksunluk ve eksiklik duygularına karşı bir savunma mekanizması olarak kullanıldığı söylenilebilir. Üç bölümden oluşan çalışmada ilk olarak narsisizm kavramına ilham olan Ovidius'un Narkissos miti ve mitin Batı literatüründe nasıl kullanıldığı gösterilmeye çalışılmıştır. Ardından narsisizmin tanımı ve bulguları verilmiş; hemen sonrasında Sigmund Freud, Jacques Lacan, Heinz Kohut ve Otto Friedmann Kernberg'in narsisizm hakkındaki görüşlerine yer ayrılmıştır. Adı geçen dört psikanalistten sonra ise diğer bazı psikanalistlerin narsisizm hakkındaki görüşleri incelenmiştir. Kuramsal çerçevenin oluşturulmasının ardından ise narsisizmin Türk romanındaki görünümü seçilen romanlar üzerinden incelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmanın yapılmasındaki amaç, sık karşılaşılan bir hastalık olan narsisistik kişilik bozukluğunun Türk romanında nasıl ele alındığını ve hangi görünümler altında kendisini gösterdiğini ifade etmeye çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
The origin of the word narcissism, which is frequently used today and one of the research topics of psychoanalysis, is based on the Narcissus myth of the Ancient Greek writer Ovidius. This myth, which has inspired many writers throughout history, entered the psychoanalytic literature towards the end of the 19th century. Narcissism has been a concept that psychoanalysts have frequently emphasized since the day it entered the psychoanalytic literature. Narcissism, which is described in the most general sense as an investment of love made in one's own body and self, is a personality disorder arising from the troubles experienced in early childhood. In this period, the parents failure to respond to the child's narcissistic needs causes the child to try to get this response through others in her/his later life. In this context, it can be said that pathological narcissism is used as a defense mechanism against feelings of deprivation and deficiency. In the study, which consists of three parts, firstly, the myth of Narcissus of Ovid, who inspired the concept of narcissism, and how the myth was used in Western literature was tried to be shown. Then the definition and findings of narcissism are given; right after, Sigmund Freud, Jacques Lacan, Heinz Kohut and Otto Friedmann Kernberg's views on narcissism are included. After the four mentioned psychoanalysts, the views of some other psychoanalysts on narcissism were examined. After the theoretical framework was created, the appearance of narcissism in the Turkish novel was tried to be examined through the selected novels. The purpose of this study is to try to Express how narcissistic personality disorder, which is a common disease, is handled in the Turkish novel and under which appearances it manifests itself.