Öğretmenlerin kişisel performanslarına yönelik algıları ile örgütsel dayanıklılık düzeyleri ve okul müdürünün kuantum liderlik düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between teachers' perceptions regarding their personal performance and organizational resilience levels and the level of school principal's quantum leadership
- Tez No: 793760
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇETİN TERZİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin kişisel performanslarına yönelik algıları ile örgütsel dayanıklılık düzeyleri ve okul müdürünün kuantum liderlik düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada ilişkisel tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Düzce İlindeki ilköğretim ve orta öğretim devlet okullarında görev yapan 4702 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu evrenden tabakalı örnekleme yöntemi ile seçilen 409 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmadaki verilerin toplanmasında, Erçetin, Potas, Turan ve Bisaso (2016) tarafından geliştirilen ''Okul Yöneticilerinin Kuantum Liderlik Davranışları Ölçeği'', Özgenel, M. (2019) tarafından geliştirilen ''Öğretmen Performans Değerlendirme Ölçeği'' ve araştırmacı tarafından geliştirilen ''Örgütsel Dayanıklılık Ölçeği'' ve ''Kişisel Form'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde AMOS 21 ve SPSS 24 paket programları kullanılmıştır. Betimsel İstatiktik Teknikleri, Bağımsız Grup T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Korelasyon Katsayıları, Çoklu Varyans Analizi, Regresyon Analizi yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, bağımsız değişkenlerin (öğretmenlerin okul müdürlerine ilişkin kuantum liderlik algıları ve örgütsel dayanıklılık algıları) bağımlı değişken (öğretmen performansı) üzerindeki etkinin %62,9'unu açıkladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between teachers' perceptions regarding their personal performance and organizational resilience levels and the level of school principal's quantum leadership. The research was designed using correlational survey methods. The target population of the research consists of 4702 teachers working in primary and secondary education public schools in Düzce in spring term of 2021-2022 academic year. The research sample consisted of 409 teachers selected from the general population using a stratified sample technique. In the collection of research data, ''Scale On The Quantum Leadership Behaviours of School Principals'' developed by Erçetin, Potas, Turan ve Bisaso (2016), ''Teacher Performance Evalaution Scale'' developed by Özgenel (2019), ''The Scale of Organizational Resilience'', and ''Personal Information Form'' developed in this research were used. To analyze the data, AMOS 21 and SPSS 24 package programs were used. Descriptive Statistics Techniques, Independent Group T-Test, One-Way Variance Analysis (ANOVA), Correlation Coefficients, Multiple Variance Analysis, Regression Analysis were employed. As a result of the research, independent variables (teachers' quantum leadership perceptions regarding their principals and teachers' organizational resilience perceptions) explained 62.9 percent of the effect on the dependent variable (teachers' performances).