Recâ b. Hayve'nin hadis ilmindeki yeri
The place of Recâ b. Hayve in the science of hadith
  1. Tez No: 793767
  2. Yazar: EKREM AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ALİ ASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Yapılan bu çalışma Emevî iktidarlarında önemli görevler üstlenmiş olan Recâ b. Hayve'nin hadis ilmine sağladığı katkıların ortaya çıkarılması amacıyla ele alınmıştır. Bu doğrultuda öncelikle Recâ b. Hayve kimdir? İslâmî ilimlere ne denli vâkıftır? Üstlenmiş olduğu görevler nelerdir? Hadis ilmindeki yeri nedir? Tedvîn faaliyeti fikrinin ortaya çıkmasında herhangi bir etkisi olmuş mudur? Sorularına cevaplar aranmıştır. Bu sorulara cevap bulmak gayesiyle Recâ'nın hayatı, şahsiyeti ilmî kişiliği ve müşavirlik görevlerine değinilmiş, hadis ilmine ne denli kazanımlar sağladığının anlaşılabilmesi için çeşitli ilim dallarına kaynak teşkil eden rivâyetlerine yer verilmiş ve bu rivâyetler ışığında sünnet kavramı hakkındaki fikirleri anlaşılmaya çalışılmıştır. Son olarak da resmî tedvîn faaliyetinin Hz. Ömer'den sonra yeniden yeşermesiyle Recâ'nın fikrî yapısı ve rivâyetleri arasında bir bağ olma ihtimali üzerinde durulmuştur. Resmî tedvîn düşüncesini yeniden canlandıranın Recâ olduğu tezini ispatlama amacıyla halifeler üzerindeki nüfuzuna, Emevî devlet politikası haline gelmiş bazı uygulamaları sona erdirecek ve kimin halife olacağını belirleyecek kadar yönetimde söz sahibi olduğuna değinilmiştir. Hocası olduğu Süleymân b. Abdülmelik ve kendisine kardeşim diye hitap eden Ömer b. Abdülaziz ile aralarındaki dostluk ve muhabbetin büyüklüğü, yanında kısa bir süre bulunduğu Mısır valisi Abdülaziz b. Mervân'ın da tedvîn girişiminde bulunmuş olması, ilmin yok olmasının âlimin yok olmasıyla mümkün olacağı yönündeki rivâyetiyle Ömer b. Abdülaziz'in tedvîne gerekçe gösterdiği sözünün birebir örtüşmesi gibi deliller ışığında konu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out by Reca b. It has been discussed in order to reveal the contributions of Hayve to the science of hadith. In this direction, first of all, Recâ b. Who is Hayve? How knowledgeable is he in Islamic sciences? What are the tasks it has undertaken? What is its place in the science of hadith? Did it have any effect on the emergence of the idea of Tedvin activity? Answers were sought to their questions. In order to find answers to these questions, Reca's life, personality, scientific personality and consultancy duties are mentioned, his narrations that constitute a source for various branches of science are included in order to understand how much gains he has provided to the science of hadith, and in the light of these narrations, his ideas about the concept of sunnah have been tried to be understood. Finally, the official tadwin activity of Hz. The possibility of a connection between Reca's intellectual structure and his narrations, with its re-emergence after Omar, has been emphasized. In order to prove the thesis that it was Raja who revived the idea of official codification, his influence on the caliphs, that he had a say in the administration enough to end some practices that had become the Umayyad state policy and to determine who would be the caliph was mentioned. His teacher was Süleyman b. Abdulmalik and Umar b. The greatness of the friendship and conversation between Abdulaziz and the governor of Egypt, Abdulaziz b. With the narration that Marwan also made an attempt at tadwin and that the disappearance of knowledge would be possible with the disappearance of the scholar, Ömer b. The subject has been discussed in the light of evidence such as the exact overlap of Abdulaziz's statement, which he gave as a reason for the collection.