الاستراتيجية الامريكية تجاه حركات الإسلام السياسي في المنطقة العربية وأفغانستان
Arap Bölgesi ve Afganistan'da siyasi İslam'a yönelik Amerikan stratejisi
  1. Tez No: 793766
  2. Yazar: MAKAREM ALFATHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAJ AHSAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AKRAM ALHAMAD, DOÇ. DR. CEMİL İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Arap bölgesi ve Afganistan jeostratejik açıdan çok önemlidir ve siyasal İslam olgusu çok özel ve stratejik açıdan hassastır, bu nedenle - yüksek uluslararası sistemin başı olarak - bu iki bölgeye yönelik Amerikan stratejisinin incelenmesi önemlidir. uluslararası siyaset araştırmacıları için önemli bir konu. Araştırmacı, bu araştırmasında, İslami hareketler ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki çatışmanın en önemli eksenlerinin İsrail'e sürekli desteği, Arap ve İslam ülkelerini işgali, Arap Müslümanlarına düşman güçlere desteği olduğu sonucuna varmıştır. Özellikle İran ve Hindistan gibi, Arap bölgesi ve Afganistan'daki otoriter rejimlere destek söylemlerinin yanı sıra Müslümanlara düşman olan ve siyasal İslam hareketlerini ve İslami hareketlerini kışkırtan Amerikalı siyasetçi, medya ve ideolog. Hareketlerin ABD tarafından yönetilme duygusu, özellikle Arap Baharı'ndan sonra ortaya çıktı ve halk tarafından iktidara geldikten sonra, İslami hareketlerin ABD'nin arkasında olduğuna inandıkları askeri darbeler izledi. Amerika'nın İslami akımlara yönelik stratejisi iki ana yöne ayrılmıştır: Birinci yön, Amerika'nın ılımlı hareketler olarak sınıflandırdığı hareketlere yönelik stratejisidir.Amerika Birleşik Devletleri'nde faaliyet gösteren ve İslami hareketleri destekleyen İslami örgütler üzerindeki baskıya ve İslami hareketler için baskıya dayanmaktadır. Müslüman Kardeşler'in veya onunla bağlantılı herhangi bir partinin terörist olarak sınıflandırıldığı Amerika Birleşik Devletleri'ne bağlı ülkelerde kanunların çıkarılması. İkinci eğilim ise, ABD'nin IŞİD ve El Kaide'ye karşı uluslararası ve bölgesel bir askeri koalisyon oluşturmaya ve hava saldırıları yoluyla askeri müdahaleye dayanan aşırılık yanlısı İslami akımlara (IŞİD ve El Kaide) yönelik stratejisidir. Irak ordusu, Kürt Peşmerge güçleri ve bazı Suriyeli muhalif güçler gibi bölgedeki ABD müttefiki kara kuvvetlerinin silahlandırılmasına ve eğitim ve desteğine ek olarak istihbarat faaliyetleri ve sınırlı özel operasyonlar.
Özet (Çeviri)
In this research, the researcher concluded that the axes of the conflict between Islamic movements and the United States of America are its continuous support for Israel, its occupation of Arab and Islamic countries, support for forces hostile to Arab Muslims in particular, such as Iran and India, and support for authoritarian regimes in the Arab region and Afghanistan, in addition to the American media and ideological discourse. Anti-Muslims, as well as the Islamic movements' sense of being commanded by the United States, appeared, especially after the Arab Spring. The American strategy towards Islamic currents is divided into two main directions. The first direction is the American strategy towards movements that it classifies as moderate movements. It is based on pressure on Islamic organizations operating in the United States that support Islamic movements, and pressure for the issuance of laws in countries loyal to the United States of America. In which the Muslim Brotherhood or any party associated with it is classified as terrorist. As for the second trend, it is the US strategy towards extremist Islamic currents: (ISIS and Al-Qaeda), based on the formation of an international and regional military coalition against ISIS and Al-Qaeda, and relying on military intervention through air strikes, intelligence activity and limited special operations, in addition to arming US-allied ground forces in The region and its training and support, such as the Iraqi army, the Kurdish Peshmerga forces, and some Syrian opposition forces.