Hulefâ-i Râşidîn'in izdivaçları
Marriages of the Hulafa Rashidin
- Tez No: 793768
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Biography
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, İslâm tarihinde Hulefâ-i Râşidîn olarak bilinen dört halifenin hanımlarının hayatları, nesepleri, kabileleri ve çocukları hakkında bilgiler verilmiştir. Bunun yanı sıra dört halifenin eşlerinin ve kabilelerinin İslâm'dan önceki ve sonraki dönemlerde dinî, siyasî, iktisadî ve kültürel faaliyetleri ele alınmıştır. Hulefâ-i Râşidîn'in dinî yaşantısı, eşleriyle olan münasebetlerinin şekillenmesinde etkili olmuştur. Örneğin İslâm'a davetin başlamasından sonra Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ömer'in eşlerinden bazıları Müslüman olmayı kabul etmemiştir. Bu durumdan rahatsız olan söz konusu halifeler, Müslüman olmayan eşlerini boşamıştır. Dört halifenin İslâm'ı benimseyen hanımları ise eşlerine halifelik öncesi ve sonrası dönemlerinde yardımcı olmuşlardır. Yapılan araştırmanın neticesinde Hulefâ-i Râşidîn'in birden fazla evlilik gerçekleştirdiği ve bazılarının da câriye edindikleri görülmüştür. Hz. Ebû Bekir, tüm evliliklerini hür hanımlarla yapmış ve câriye edinmemiştir. Hz. Ebû Bekir, dört kez evlenmiş ve bu evliliklerinden üç kız, üç erkek olmak üzere toplamda altı çocuğu olmuştur. Hz. Ömer, Müslüman olmadan önce iki, Müslüman olduktan sonra beş olmak üzere yedi kez evlilik yapmış ve bu evliliklerinin haricinde iki câriye edinmiştir. Hz. Ömer'in sekiz erkek, beş kız toplamda on üç çocuğu dünyaya gelmiştir. Hz. Osman, sekiz evlilik gerçekleştirmiş ve bu evliliklerinden üç kız, on üç erkek olmak üzere toplamda on altı çocuğu olmuştur. Hz. Osman, bu evliliklerinin yanı sıra birçok câriye de edinmiş ve sadece Zeynep bint Hayyan b. Ömer'in ismi tespit edilebilmiştir. Hz. Ali, dokuz evlilik gerçekleştirmiş ve bu evliliklerinden on beş erkek, beş kız olmak üzere yirmi çocuğu dünyaya gelmiştir. Hz. Ali, bu evlilikleri haricinde on dokuz câriye edinmiş ve câriyelerinden on üç çocuğu olmuştur. Dört halifenin evliliklerini gerçekleştirmesinde temel sebepler siyasi, dinî vb. faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
In this working, knowledge is given about the life, lineage, tribes and children of the spouses of the four caliphs known as Hulafa Rashidin in Islamic History. Furthermore, the religious, political, economic and cultural activities of the spouses and tribes of the four caliphs in the periods before and after Islam are discussed. Hulafa Rashidin's religious life enabled him to figure his weddings accordingly. For instance, some of the spouses of the four caliphs did not admit become Muslims after the start of the Islamic call. Caliphs divorced their non-Muslim wives. The wives of the four caliphs, accepting Islam, helped their wives before and after the caliphate. As a result of the study, it was seen that Hulafa Rashidin had more than one marriage and some of them have taken concubinage. Abu Bakr made all his marriages with free women and did not have a courtesan. Abu Bakr was married four times and had six children, three girls and three boys, from these marriages. Omar married seven times, twice before he became a Muslim and five later he became a Muslim, and had two concubinage except that these marriages. Omar had a overall of thirteen children, eight boys and five girls. Osman had eight marriages and from these marriages he had a overall of sixteen children, three girls and thirteen boys. Moreover these marriages, Osman also acquired many concubinageand only Zaynab bint Hayyan b. Omar's name has been finding. Ali had nine marriages and these marriages had a overall of twenty children fifteen boys and five girls. Except that these marriages of Ali, he had nineteen courtesans and had thirteen children from them. The main reasons for the marriage of the four caliphs were political, religious, etc. are factors.