Fibromiyalji sendromu tanısı almış kadınların tedavisinde bütünleyici travma tedavi modelinin (Rıtmm) karma yöntem ile değerlendirilmesi
A mixed design method research on the implication of reconnect integrative trauma treatment model (Rittm) with women who are diagnosed with fibromiyalgia
  1. Tez No: 793769
  2. Yazar: BURCU GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA ÖZDEN BADEMCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dr. Karol Darsa'nın geliştirmiş olduğu Bütünleyici Travma Terapi Modeli (RITTM); Gestalt Terapi, EMDR, Somatik Deneyimleme, Göz Noktası, Sensorimotor Psikoterapi modellerinin entegrasyonu ile oluşturulmuş bir modeldir. Fibromiyalji Sendromu (FMS), psikosomatik bir rahatsızlık olarak değerlendirilmektedir. Araştırma, karma desen yöntemi ile RITTM desteği almış FMS katılımcılarının deneyimlerini değerlendirmektedir. Bu araştırmada, Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon bölümüne başvurmuş ve FMS tanısı almış 4 kadın RITTM ile desteklenmiştir. Araştırmalarda, FMS'nin; depresyon, anksiyete ve travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) ile bağlantılı olduğu gösterilmiştir. Katılımcıların, RITTM deneyimleri değerlendirilirken, depresyon, anksiyete ve travma sonrası stres bozukluğu değerleri, müdahale öncesi ve sonrasında uygulanan; Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kontrol Listesi (PLC-C) ile ölçülmüştür. Ölçeklerden elde edilen veriler, Wilcoxon işaretli sıralar testi ile analiz edilmiştir. Müdahale sonrası gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelerden elde edilen nitel veriler, fenomenolojik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Katılımcılara RITTM, 60 dakikalık ardışık seanslar ile 10 hafta boyunca uygulanmıştır. 4 kadın katılımcı ile gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelerin analizleri sonucunda;“Ayrışmadan Bütünleşmeye, hayır diyebilmek ve bedensel ağrıların şiddetinde azalma: 'artık'”ana temalarına ve bu temalara ait alt temalara ulaşılmıştır. Katılımcıların duygularını keşfettikçe ağrılarını yönetebildikleri, ağrı deneyimlerine dair farkındalıklarının arttığı ve bedenleriyle bağlantı kurabilmeye başladıkları görülmüştür. Müdahale öncesinde, esnasında ve sonrasında uygulanan VAS ölçeği aracılığı ile toplanan veriler, katılımcının deneyimlediği ağrının düşüş gösterdiğini nicel olarak göstermiştir. Nitel bulgularda bulunan katılımcı ifadelerinde de ağrı üzerinde deneyimlenen düşüş ifade edilmiştir. Müdahale öncesinde ve sonrasında uygulanan ölçeklerden elde edilen nicel bulgular, travma sonrası stres bozukluğu, anksiyete ve depresyon düzeylerinin RITTM müdahalesi ile birlikte düşüş gösterdiğini fakat bu düşüşün istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş olmadığını göstermektedir. Nitel ve nicel analizler sonucunda, FMS hastalarının travmatik deneyimlerinin, beden ağrıları ile ilişkili olabileceğine dair bulgular elde edilmiştir. Bulgular dikkate alınarak, FMS tedavi sürecine bütünleyici olan ve bedeni merkeze alan RITTM modelinin entegre edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
RITTM is a trauma therapy model, which is developed by Dr. Karol Darsa. RITTM model consists of; Gestalt Therapy, EMDR, Somatic Experiencing, Brainspotting, and Sensorymotor Psychotherapy.Fibromyalgia Syndrome (FMS), is considered as a psychosomatic disorder. It has been shown by scientific studies that FMS is linked with depression, anxiety and PTSD. The research evaluates the experiences of FMS participants who received RITTM support with the mixed design method. In this study, 10 sessions of RITTM therapeutic intervention were conducted with 4 women particiant who applied to the Physical Medicine and Rehabilitation Department of Marmara University Training and Research Hospital and were diagnosed with FMS. The changes in depression, anxiety and post-traumatic stress disorder levels of the participants before and after the intervention; Beck Anxiety Inventory, Beck Depression Inventory, and Post Traumatic Stress Disorder Checklist (PLC-C) scales were used. The data obtained from the scales were analyzed with the Wilcoxon signed-rank test. Qualitative data obtained from in-depth interviews after the intervention were analyzed with thematic and phenomenological analysis methods. RITTM was applied to the prticipants in 60 minute consecuitve sessions, once a week, over a period of 10 weeks. As a result of the analysis; The mainn themes of“From Segregation to Integration, Being Able to Say No and Reducing the Severity of Bodily Pain: Now'”and sub-themesbelonging to these themes were reached. As a result of the anlysis; It was ssen that as the participant got to discover their emotions, they were able to manage their pain, their awareness of their pain experiences increased, and they began to experience the positive aspectes of being in touch with their bodies. The data collected through the Vas scale applied before, during and after the intervention quantitatively showed that the pain experienced by the participant decreased. This decrease was also observed in participant statements in qualitative findings. Qualitative findings obtained from the scales administered before and after the intervention show that the levels of post-traumatic stress disorder, anxiety and depression decreased with the RITMM intervention, but this decrease was not statistically significant. As a result of qualitative and quantitative analyzes, findings were obtained that that the traumtic experiences of FMS patients may be associated with body pain. Considering the findings, it is recommended to integrate the RITTM model, which is integral to the FMS treatment process and centered on the body.