Kültür ve sanat afişlerinin görsel iletişim tasarımı açısından incelenmesi; İstanbul Kültür Sanat Vakfı afiş örnekleri
Analysis of culture and art posters in terms of visual communication design; İstanbul Foundation For Culture and arts poster samples
- Tez No: 793794
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Görsel iletişim işaret, sembol, şekil ve çizimlerle bireyler arasında söze gerek kalmadan gerçekleştirilen iletişim şeklidir. İnsanlığın var olmasından günümüze kadar gelinen süreçte iletişim mağara duvarlarına çizilen resimler, işaretler anlamlandırılarak toplumlar arasındaki etkileşimi sağlamaya çalışmıştır. Teknolojik gelişmelerle birlikte görsel semboller yoğun şekilde yaşamın içerisinde yer almaya başlamış, insanları bilgilendirme ve yer-yön bulma gibi hayatı kolaylaştırıcı yanıyla kitlelere hızlı şekilde ulaşmayı başarmıştır. Görsellerin okunup, anlamlandırılması görsel iletişimin önem kazandığı günümüzde, öğrenme yöntemlerine çeşitlilik kazandırmıştır. Bireyler yazılı metinleri okumak yerine, görsel imgelerle bilgi edinmeyi ve anlamlı hale getirmeyi tercih etmektedirler. Görsel iletişim aracı olan afiş, grafik tasarımının önemli bir ürünü olarak kitlelere hitap etmektedir. Asıl amacı iletilmek istenen mesajları açık ve anlaşılır bir şekilde iletebilmek olan afişler; ilk bakışta görsel teması sağlamalı, hedef kitlenin duyusuna etki etmeli, verilmek istenen mesaj az sözcükle özgün bir şekilde olmalı, görsellik sade, yalın ve çarpıcı olarak verilmelidir. İlk kullanılmaya başladığı dönemlerde duyuru, haber niteliği taşıyan afişler, süreç ilerleyip kitle iletişim araçlarının gelişmesi, yaygınlaşmasıyla daha çok tanıtım ve reklam amaçlı kullanılmaya başlamış, teknolojik gelişmeler sonucunda aynı ülke içerisinde farklı coğrafyalarda yaşayan topluluklarda bile kültürlerin etkilenmesine sebep olmuştur. Afişler kültürel ve sosyal anlamda toplumu bilgilendirme, kültürel farkındalığı artırma amaçlı kullanımıyla günümüzün görsel iletişiminin vazgeçilmez parçasıdır. Çalışmamızda, kültürel anlamda öneme sahip olan İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın (İKSV) caz, film, müzik ve tiyatro festival afişleri, son beş dikkate alınarak değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma örneklemleri görsel iletişim tasarımı açısından incelenmekte, yorumlanarak anlamlandırılmakta ve değerlendirildiği şekliyle bir bütün halinde ele alınmaktadır. Afişlerin incelenmesi aşamasında temel tasarım öğe ve ilkelerinden olan çizgi, renk, denge, bütünlük, zıtlık, tekrar, tipografi, kompozisyon vb. değerlerden faydalanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Visual communication is a form of communication between individuals with signs, symbols, figures and drawings without the need for words. In the process from the existence of humanity to the present day, the pictures drawn on the walls of the communication caves have tried to provide the interaction between the societies by making sense of the signs. With the technological developments, visual symbols have started to take place in life intensively, and it has managed to reach the masses quickly with its life-facilitating side such as informing people and finding place and direction. Reading and making sense of visuals has added variety to learning methods in today's world where visual communication gains importance. Instead of reading written texts, individuals prefer to obtain information and make it meaningful with visual images. The poster, which is a visual communication tool, appeals to the masses as an important product of graphic design. Banners whose main purpose is to convey the messages to be conveyed in a clear and understandable way; At first glance, it should provide visual contact, affect the sense of the target audience, the message to be conveyed should be unique with few words, the visuality should be given in a plain, plain and striking manner. In the period when they were first used, posters with the quality of announcements and news started to be used more for promotional and advertising purposes with the development and spread of mass media, and as a result of technological developments, cultures were affected even in communities living in different geographies within the same country. Posters are an indispensable part of today's visual communication with the aim of informing the society in cultural and social sense and raising cultural awareness. In our study, examples of the last five festivals from the Jazz, Film, Music and Theater Festival posters of the Istanbul Foundation for Culture and Arts (İKSV), which have cultural significance, are handled as a whole as they are analyzed, interpreted, interpreted and evaluated in terms of visual communication design. Line, color, balance, integrity, contrast, repetition, typography, composition, etc., which are the basic design elements and principles, during the examination of the posters. values are used.