COVİD-19 sürecinde 65 yaş üzeri kişilerinanksiyete düzeyi ile ölüm kaygısı arasındakiilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between anxiety level DEATH anxiety of people aged 65 and over in the COVİD-19 process
  1. Tez No: 793795
  2. Yazar: SEVAL DURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUKUYE AYLAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu araştırma, Covid-19 sürecinde 65 yaş üstü bireylerin anksiyete ve ölüm kaygısı arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal Metot: Araştırma, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılmıştır. Çalışmanın evrenini, bir yıl boyunca Şehit Esra Köse Başaran Devlet Hastanesine başvuran 65 yaş üstü bireyler oluşturmuştur. Örneklem hesaplaması için yapılan güç analiziyle %5 kabul edilebilir hata, %95 güven aralığı baz alındığında, en az 255 kişi olarak belirlenmiş olup toplam 256 bireye ulaşılmıştır. Veriler Tanıtıcı Özellikler Formu, Geriatrik Anksiyete Ölçeği (GAÖ), Ölüm Kaygısı Ölçeği (ÖKÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analiz hesaplamasında yüzde, ortalama, ortanca, standart sapma; veri özelliklerine göre Mann Whitney U Testi, Kruskal-Wallis H Testi, Dunn Testi; Kolmogorov-Smirnov normal dağılım testi; ölçek puanlarının birbiri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinde Spearman's rho Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research; It was conducted to evaluate the relationship between anxiety and fear of death in individuals over 65 years of age during the Covid-19 process. Material and Method: The study was descriptive and relational. The population of the study consisted of people over 65 years old who went to Martyr Esra Koese Başaran State Hospital for one year. Based on the power analysis for sample calculation, 5% acceptable error and 95% confidence interval were determined as at least 255 individuals and a total of 256 individuals were reached. Data were collected using the Descriptive Characteristics Form, the Geriatric Anxiety Inventory (VAS), and the Death Anxiety Inventory (SCA). Percent, mean, median, standard deviation in the analysis calculation of the data; Mann Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, Dunn test by data characteristics; Kolmogorov-Smirnov normal distribution tests; Spearman's rho correlation coefficient was used to evaluate the relationship between scale scores.