Şizofreni tanılı bireylerde psikoz şiddeti depresyon ve psikolojik esneklik arasındaki ilişki
The relationship between psychotic severity depression and psychological flexibility in individuals diagnosed with schizophrenia
- Tez No: 793829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERMAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu araştırma şizofreni tanılı bireylerde psikotik belirti şiddeti, depresyon ve psikolojik esneklik arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metod: Tanımlayıcı ilişkisel olarak yapılan bu araştırma, Kasım 2021- Haziran 2022 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Psikiyatri polikliniği ile birlikte Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göztepe Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde 111 şizofreni tanılı bireyle yapıldı. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“DSM-5 Psikoz Ölçeği'', ”Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği (CDÖ)“ ve psikolojik esnekliği ölçen ”Kabul ve Eylem Formu-II (KEF-II)" kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama, sayı, yüzdelik dağılımlar, gruplar arası farkı değerlendirmek için varyans analizi, bağımsız gruplarda t-testi, Kruskal Wallis-H testi ve korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Bu araştırmada şizofreni tanılı bireylerin DSM-5 Psikoz ölçeği toplam puan ortalaması 8.99±6.65, CDÖ puan ortalaması 7.90±6.40, KEF-II puan ortalaması ise 22.46±12.44 dür.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the relationship between psychotic symptom severity, depression and psychological flexibility in individuals with schizophrenia. Materials and Methods: This descriptive and relational study was conducted with 111 individuals diagnosed with schizophrenia in Malatya Training and Research Hospital Göztepe Community Mental Health Center between November 2021 and June 2022, together with İnönü University Turgut Özal Medical Center Psychiatry Outpatient Clinic. Data were collected using the“Descriptive Information Form”,“DSM-5 Psychosis Scale”,“ The Calgary Depression Scale for Schizophrenia (CDSS)”and“ Acceptanceand Action Questionnaire (AAQ-II)”, which measures psychological flexibility. Mean, number, percentile distributions were used to evaluate the data, analysis of variance was used to evaluate the difference between groups, t-test for independent groups, Kruskal Wallis-H test and correlation analysis were used. Results: In this study, the mean DSM-5 Psychosis scale total score of individuals diagnosed with schizophrenia was 8.99±6.65, the mean CDSS score was 7.90±6.40, and the mean AAQ-II score was 22.46±12.44.