Rektosel oluşumunda anal sfinkter basıncının rolü
Role of the anal sphincter pressure in developement of rectocele
  1. Tez No: 793830
  2. Yazar: SÜLEYMAN BÜYÜKAŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ABDUSSAMET BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Kabızlık toplumda sık görülen ve etyolojisinde çeşitli faktörlerin suçlandığı bir antitedir. Bu çalışmada kabızlık şikayeti ile genel cerrahi polikliniğine başvuran ve kabızlık tanısı ile yapılan defekografisinde rektosel tespit edilen hastalarda anal sfinkter basıncının rolünü değerlendirdik. Materyal Metod: Çalışmaya, Temmuz 2010 ile Eylül 2014 tarihleri arasında Genel Cerrahi polikliniğine kabızlık şikayeti ile başvuran ve Roma III kriterlerine göre kabızlık tanısı alan 60 hasta dahil edildi. Bu hastalara önce defekografi yapıldı. Defekografi sonucuna göre hastalar rektoseli olan ve olmayan olarak iki grupa ayrıldı. Bu iki gruba da anal manometri yapılarak anal sfinkter basınç değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Defekografi ile rektosel tanısı konan ve rektosel olmayan her iki grupta anal manometri ile ölçülen, dinlenim , sıkma, tahammül sıkma ve ıkınma basınçları ile beraber ilk sıkışma, çok sıkışma ve maksimum sıkışmanın olduğu rektal volümler karşılaştırıldı. Yapılan karşılaştırmalarada her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilemedi. (p ˃ 0,05). Sonuç: Kabızlık nedeniyle tetkik edilen ve rektosel tespit edilen hastaların rektosel olmayan kabızlık tanısı alan diğer hastalar ile karşılaştırdığında anal sfinkter basınçlarında anlamlı bir fark yoktur. Ayrıca rektosel hastalarında rektosele bağlı rektal volümün arttığı da gösterilememiştir. Buna rağmen rektoselin kronik kabızlığın bir nedeni mi, yoksa bir sonucu mu olduğunu söylemek mümkün değildir; zira şikayeti olmayan hastalar üzerinde yapılan çalışmalarda rektosel sıklığının tahmin edilenin çok üstünde olduğu saptanmıştır. Dolayısıyla, kronik kabızlık ile rektosel arasındaki neden-sonuç ilişkisinin net olarak aydınlatılabilmesi için uzun dönem kohort çalışmalarına ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Background: Constipation is a common entity in society which was accused of various factors in the etiology. In this study, we evaluated the role of anal sphicter pressure of paitend who refer to surgery clinic complaint of constipation, diagnosed as constipation and found in defecography. Matherial and Method: 60 patients who refer to surgery clinic compalaining contipation and diagnosed as constipation due to“Rome III”criteria in 2010 July and 2014 September. These patients inspected with defecography and divided into two groups based on having rectocele. Both groups anal sphincter pressures were fualuated using anal manometry and findings were compared. Results: The patients who diagnosed rectocele and not diagnosed rectocele using defecography were inspect with anal manometry; resting tone pressure, squeeze pressure, maximum squeeze pressure and simulated defecation responce pressure and first sensation volume, urge sensation volume and maximum tolerable volume were measured and compared. We did not find any significant difference found( (p ˃ 0,05). Conclusion: There is no difference in anal sphincter pressures between the constipated patients developed rectocele and did not developed rectocele. Furthermore, there is no rectal volume increasement in rectocele patients. Despite that, we can not deterine, if rectocele is the couse or outcomeof chronic constipation; because in studies which made with patients with no complaintrectocele incident were found higherthan expected. Therefore there is need of long term cohort studies to reveal the relationship between chronic constipation and rectocele.