Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesinefroloji ve hipertansiyon polikliniğine gelenhastalarda primer hipertansiyon görülme,tedavi ile kan basıncı kontrol oranları veetkileyen faktörler
Primary hypertansion prevalance , blood pressure control ratio with treatment and effecting factors in patients applying to karadeniz Technical University Farabi Hospital hypertansion and nephrology clinic
  1. Tez No: 793836
  2. Yazar: ESRA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ULUSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: KTÜ Farabi Hastanesi Hipertansiyon ve Nefroloji Polikliniğine başvuran hastalarda primer hipertansiyon görülme sıklığı, risk faktörleri, kan basıncı kontrol oranları ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 01.06.2019-31.05.2021 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Hipertansiyon ve Nefroloji polikliniğine başvuran 7351 hastadan primer hipertansiyon tanısı olup çalışmaya dahil etme kriterlerini karşılayan toplam 1955 hasta alınmıştır. Bu hastaların yaş, cinsiyet, boy, vücut ağırlığı, beden kitle indeksi, ek hastalıklar, tanı koyulma yaşı, ofis kan basıncı, hipertansiyon gelişimi için risk faktörleri, uç organ hasarı varlığı, kullandıkları antihipertansif ilaçlarla ilgili verileri değerlendirilmiştir. Çalışma tek merkezli ve retrospektif dosya taraması ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 908 (%46,4) kadın, 1047 (%53,6) erkek olmak üzere toplam 1955 hasta alındı. Polikliniğimize başvuran hastalarda primer hipertansiyon görülme oranı %26,5 olarak hesaplandı. Hastalar ofis kan basıncı ölçümüne göre değerlendirildiğinde %41,5'inin (n=812) kan basıncı SKB
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the frequency of primary hypertension, risk factors, blood pressure control rates and factors affecting in patients applied to KTU Farabi Hospital Hypertension and Nephrology Outpatient Clinic. Materials and Methods: Between 01.06.2019-31.05.2021, 7351 patients applied to the Hypertension and Nephrology outpatient clinic of Karadeniz Technical University Faculty of Medicine. Among 7351 patients, 1955 patients who met the inclusion criteria were included in the study. Data on age, gender, height, body weight, body mass index, comorbidities, age at diagnosis, office blood pressure, risk factors for the development of hypertension, presence of end organ damage, and antihypertensive medications were evaluated. The study was a single-center retrospective chart review. Findings: A total of 1955 patients, 908 (46.4%) females and 1047 (53.6%) males, were included in the study. The frequency of primary hypertension in patients admitted to our outpatient clinic was calculated as 26.5%. When the patients were evaluated according to office blood pressure measurement, 41.5% (n=812) had SBP