Akut böbrek yetmezliğinde prognostik faktörler
The prognosti̇c factors of acute renal failure
  1. Tez No: 749569
  2. Yazar: DERYA ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ULUSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesinde akut böbrek yetmezliği tablosuyla başvuran veya hastaneye yattıktan sonraki dönemde akut böbrek yetmezliği gelişen hastaların verilerini retrospektif inceleyerek; demografik verileri, ek hastalık durumu, enfeksiyon durumu, vital ve laboratuvar bulguları, idrar miktarı, diyaliz ihtiyacı, hastanede kalma süresi parametreleri değerlendirilerek ABY gelişen hastaların prognozu üzerine etkili olabilecek faktörleri ortaya koymayı ve bu sorunun tedavisinde yeni açılımlara katkıda bulunabilmektir. Materyal ve Metod: Çalışmamıza 01 Ocak 2007- 31 Aralık 2012 tarihleri arasında KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesinde akut böbrek yetmezliği ile takip edilen ve arşivinden dosyalarına ulaşılabilen 18 yaş ve üzeri 857 hasta alındı. İsimleri ve dosya numaraları elde kaydedilen hastalarla ilgili veriler KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi arşivindeki hasta dosyaları taranarak elde edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, takip edildiği servis, hastalığa eşlik eden komorbid durumlar (hipertansiyon, diyabetes mellitus, konjestif kalp yetmezliği, koroner arter hastalığı, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, malignensi, serebrovaskuler olay), etyolojik nedenler (hipovolemi, sepsis, kalp yetmezliği, obstrüksiyon, kontrast madde alma ve nefrotoksik ajan kullanma), idrar miktarı, kan basıncı değerleri, hastanede kalış süreleri, hastaneye yatış anında veya yattığı süre boyunca hastanın geçirdiği enfeksiyon durumu ve hastaların kliniğe yatırıldığı andaki serum kreatinin (mg/dl), BUN (mg/dl), sodyum (mEq/L), potasyum (mEq/L), kalsiyum (mg/dl), fosfor (mg/dl), albümin (g/dl), ürik asit (mg/dl), laktik dehidrogenaz (u/L), bilirubin (mg/dl) , hemoglobin (g/dl), C-reaktif protein (mg/dl) düzeyleri kayıt edildi. Hastalığın seyrine göre 2 grupta toplandı: 1) Ölen hastalar, 2) Yaşayan hastalar. Bulgular: Çalışmamıza alınan 857 ABY hastasının %66.6 böbrek fonksiyonlarında tam veya kısmi düzelme ile taburcu olurken %33.4 hastanın öldüğü tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study, in patients who have been hospitalized with acute renal failure diagnosis or who have been diagnosed during the hospitalization at Farabi Hospital, Faculty of Medicine, Karadeniz Technical Univercity by investigating retrospective datas such as demografic datas, comorbidities, infectious status, vital and laboratory findings, unne volume, need for dialysis, length of hospitalization to evaluate the prognosis and factors contributing to the prognosis in acute renal failure patients and help improve the treatment of such patients. Material and Method: Our study has include 18 years old and older 857 patients who were followed with acute renal railure diagnosis whose archieve files could be reached from 01.01.2007 to 31.12.2012 at Farabi Hospital, Faculty of Medicine, Karadeniz Technical Univercity. All data was obtained and recorded from at Farabi Hospital, Faculty of Medicine, Karadeniz Technical Univercity archieves Patient age, gender, the service that the patient was hospitalized, comorbidities (HT, DM, CHF, CHD, COPD, malignencies, CVE), etiology of ARF (hypovolemia, sepsis, cardiac failure, urinary obstruction, contrast agent exposure, nephrotoxic drug use), urine volume, blood pressure measurement, length of hospitalization, infectious diseases by time of or during the hospitalization, and laboratory findings [creatinin (mg/dL), BUN (mg/dL), sodium (mEq/L), potassium (mEq/L), calcium (mg/dL), phosphor (mg/dL), albümine (gr/dL), uric acid (mg/dL), lactic dehidrogenase (w/L) bilirubin (mg/dL), hemoglobin (gr/dL), C-reactive protein (mg/dL)] were recorded Patients were assigned to two groups; survivors and non-survivors. Results: 857 patients were included in the study and 66,6 of them were discharged from the hospital with full of partial recovery, %33,4 of them died during the hospitalization.