Renal transplant hastalarında, transplantasyon öncesi ve sonrası nötrofil-lenfosit oranının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of neutrophil-lymphocyte ratio before and after transplantation in renal transplant patients
  1. Tez No: 674655
  2. Yazar: MUHAMMET FARUK HEKİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUAMMER CANSIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Son dönem böbrek yetmezliği için tercih edilen tedavilerden biri de böbrek naklidir. Nakil sonrası immunsupresif kullanımıyla birlikte hastalar enfeksiyon, malignite, diyabet, koroner arter hastalığı ve sistemik inflamasyon gelişimi açısından yakın takip edilmektedir. Birçok hastalıkta sistemik inflamasyonu belirlemek adına belirli parametrelere bakılmakta olup nötrofi-lenfosit ve platelet-lenfosit oranlarına dair çalışmalar artmaktadır. Çalışmamızda, böbrek nakli nedenli merkezimizde takipli olan hastaların nakil öncesi ve sonrası nötrofil-lenfosit, platelet-lenfosit oranları incelenmesi, ,inflamasyon seyri açısından farkındalığın artırılarak literatür verilerine katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'nde 2009-2020 yılları arası böbrek nakli nedenli takipli hastaların listesi dosya ve bilgisayar kayıtlarından elde edildi. Olguların demografik bilgileri, laboratuvar parametreleri ve komorbid hastalıkları değerlendirildi. Araştırmaya, analiz edilecek verilerine retrospektif olarak erişebilen hastalar dahil edilirken; kontrolsüz diabetes mellitus,hematolojik veya solid organ kanseri,aktif enfeksiyon,inflamatuar hastalık,böbrek nakli öncesinde steroid kullanımı olan hastalar dahil edilmemiştir. Çalışmaya 111'i erkek, 71'i kadın toplam 182 hasta dahil edildi. Bulgular: Son dönem böbrek yetmezliğinin en sık sebebi hipertansiyon(%34) olarak saptandı. Cinsiyete göre nötrofil-lenfosit oranının değişmediği tespit edildi. Nakil sonrası son poliklinik kontrollerinde hastalarımızın %47'sinin artmış, %42'sinin hipertansif, %11'inin de normotansif aralıkta seyretmesine rağmen nötrofil- lenfosit oranları arasında anlamlı fark izlenmedi(p:0,792). Nakil öncesi son bakılan nötrofil-lenfosit oranına göre preemptif nakillilerin ortalaması 2,9±1 , diyaliz öyküsü olanlarınki ise 3,1±2,6 olarak bulundu(p:0,627). Diyaliz süresiyle nakil sonrası 12.ay nötrofil-lenfosit oranlarına bakıldığında, 5,6 yıl ve üzerindekilerin ortalaması 2,8±1,5 , 5,6 yıl altında diyaliz öykülülerin ise 2,6±2 olarak hesaplandı(p:0,291). Human Leukocyte Antigen'e göre %33,8'le en sık 2/6 uyumlu grup vardı. Doku uyumu
Özet (Çeviri)
Objective: One of the preferred treatments for end-stage renal disease is kidney transplantation. With the use of immunosuppressives after transplantation, patients are followed closely for infection, malignancy, diabetes, coronary artery disease and systemic inflammation. Certain parameters are examined to determine systemic inflammation in many diseases, and studies on neutrophy-lymphocyte and platelet-lymphocyte ratios are increasing. In our study, it was aimed to examine neutrophil-lymphocyte, platelet-lymphocyte ratios before and after transplantation of patients who were followed up in our center for kidney transplantation, and to contribute to the literature data by increasing awareness in terms of the course of inflammation. Materials and Methods: The list of patients who were followed up for kidney transplantation between 2009 and 2020 at Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Farabi Hospital was obtained from files and computer records. Demographic information, laboratory parameters and comorbid diseases of the patients were evaluated. While patients who can access their data to be analyzed retrospectively are included in the study; Patients with uncontrolled diabetes mellitus, hematological or solid organ cancer, active infection, inflammatory disease, and steroid use prior to kidney transplantation were not included. A total of 182 patients, 111 male and 71 female, were included in the study. Findings: The most common cause of end-stage renal disease was hypertension (34%). It was found that neutrophil-lymphocyte ratio did not change according to gender. In the last polyclinic controls after transplantation, 47% of our patients increased, 42% were hypertensive and 11% were in the normotensive range, but no significant difference was observed between neutrophil-lymphocyte ratios (p: 0.792). According to the last neutrophil-lymphocyte ratio examined before transplantation, the mean of preemptive transplants was 2.9 ± 1, and those with dialysis history were 3.1 ± 2.6 (p: 0.627). When the neutrophil-lymphocyte ratios at 12 months after transplantation with dialysis duration were examined, the mean of those 5.6 years and above was 2.8 ± 1.5, and those with a history of dialysis below 5.6 years were calculated as 2.6 ± 2 (p: 0.291). According to Human Leukocyte Antigen, there was the most common 2/6 congruent group with 33.8%. The mean neutrophil-lymphocyte in the first month was 4.7 ± 3.3 in the group with tissue compatibility