Koçlarda scrotal artışının spermatogenesis ve diğer spermatolojik özellikler üzerine etkisi
The Effects of scrotal heating on spermatogenesis and other semen characteristics in the rams
- Tez No: 79384
- Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
51 6. ÖZET Bu çalışma koçlarda scrotal sıcaklığın artırılmasıyla testislerde spermatogenesis, diğer spermatolojik özellikler ve kan serumu testosteron miktarlarında meydana gelebilecek değişiklikleri araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın yapıldığı 1996 Ağustos-Aralık aylarında kontrol grubunda 3 ve araştırma grubunda 6 koç olmak üzere, 17-19 aylık toplam 9 Akkaraman koç materyal olarak kullanılmıştır. Araştırmaya başlamadan önce tüm koçlar sun'i vagene alıştırıldı. Araştırma süresince kontrol grubundaki koçların spermatolojik özellikleri, reaksiyon süreleri ve kan serumu testosteron miktarları tespit edildi. Aynı özellikler araştırma grubundaki koçlarda da 20 gün süreyle araştırıldıktan sonra bu koçların scrotumları üzerine kalınca yünden örülmüş torbalar takılarak spermatolojik özelliklerin araştırılmasına devam edilmiştir. Torbalar 23 gün sonra çıkarıldığında koçlardan ikisi kesilerek testislerin histolojik preparatları hazırlanmış ve diğer koçlarda spermatolojik özelliklerin araştırılmasına 62 gün daha devam edilmiştir. Araştırma grubundaki koçların scrotumlarına torbalar takıldığı dönemde scrotum üstü sıcaklıklarında, kontrol grubu koçların scrotum üstü sıcaklıklarına göre 4.03 0 c'îik bir artış sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
53 7. SUMMARY This study was undertaken to investigate the effects of scrotal heating on spermatogenesis, other semen characteristics and serum testosterone levels in the rams. This study was carried out between August and December 1 996. Nine Akkaraman rams (17-19 months of age) served as subjects; three of them were used in the control group and the others in the experimental groups. Before the experimentation, all the animals were trained to ejeculate into artificial vagina. Spermatogenetic features, reaction time and serum testosterone levels in the rams were recorded throughout the study. The same parameters were also investigated in the control animals for 20 days and then their scrotums were covered with wool-woven pockets. Twentythree days after the pockets were removed two of the rams were slaughtered. Histological slices of the testes were prepared. In the remaining rams, semen characteristics were investigated for a next period of 62 days. In the experimental animals, the scrotal surface temperature following exposure to the wool-made pockets was found to be significantly higher (by 4.03 °C) than those values obtained from the respective control rams.