Basınç yaralanmasının önlenmesinde engeller anketi'nin Türkçe uyarlaması: Geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
The Turkish adaptation of the ,pressure injury prevention barriers questionnaire: Validity and reliability study
- Tez No: 793840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı, Basınç Yaralanmasının Önlenmesinde Engeller Anketi'nin Türkçe' ye çevirisinin yapılması ve Türkçe versiyonunun geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmektir. Metodolojik türde planlanan anketin Türkçe'ye çevirisi çeviri-geri çeviri yöntemleri kullanılarak yapıldı. Hemşirelik alanında uzmanlara sunularak kapsam geçerliği sağlandı. Basınç Yaralanmasının Önlenmesinde Engeller Anketi ile araştırmaya katılmaya gönüllü, 600 hemşireye Hemşire Bilgi Formu uygulandı. İç tutarlılık analizleri Cronbach's Alpha katsayıları ve madde analizleri ile yapı geçerliği ise, Doğrulayıcı Faktör Analizi ile yapıldı. Zamana karşı değişmezliğinin saptanmasında anket; 150 hemşireye 2 hafta ara ile uygulanarak test- tekrar test yöntemi kullanıldı ve sınıf içi korelasyonları hesaplandı. Anketin dil eşdeğerliği sonrasında, kapsam geçerlik indeksi hesaplandı. Kapsam geçerlik indeksi (KGİ) puanı 0.92 (mükemmel düzeyde) olarak belirlendi. Faktör analizi sonucunda anket, üç faktör altında toplandı. Anketin genel iç tutarlılık katsayısı (Cronbach's Alpha) katsayısı 0,914 ile yüksek düzeyde güvenilir olarak saptandı. Anketin tüm alt boyutları ve anket geneli için elde edilen sınıf içi korelasyon katsayıları (ICC) oldukça yüksek hesaplandı. Sonuç olarak, Basınç Yaralanmasının Önlenmesinde Engeller Anketi'nin Türkçe versiyonunun geçerli ve güvenilir bir araç olduğu belirlendi. Ölçüm aracının Türkçe'ye kazandırılması, hemşirelerin basınç yaralanmasının önlenmesinde engellerin ortaya çıkarılmasına ve çözüme yönelik stratejilerin belirlenmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to translate the Barriers in Prevention of Pressure Injury Questionnaire into Turkish and assess the new version's validity and reliability. The questionnaire, which was planned in a methodological type, was translated into Turkish using translation-back translation methods. Content validity was ensured by presenting it to experts in the field of nursing. The Nurse Information Form was applied to 600 nurses who volunteered to participate in the research with the Barriers in the Prevention of Pressure Injury Questionnaire. Internal consistency analyses were performed with Cronbach's alpha coefficients and item analysis, and construct validity was performed with Confirmatory Factor Analysis. In order to determine its invariance over time, the questionnaire was administered to 150 nurses with an interval of 2 weeks, the test-retest method was used and in-class correlations were calculated. After the language equivalence of the questionnaire, the content validity index was calculated. The content validity index (CGI) score was determined as 0.92 (excellent). As a result of factor analysis, the questionnaire was gathered under three factors. The questionnaire's general internal consistency coefficient (Cronbach's Alpha) coefficient was highly reliable with 0.914. The intraclass correlation coefficients (ICC) obtained for all sub-dimensions of the questionnaire and the overall questionnaire were calculated quite high. As a result, it was determined that the Turkish version of the Barriers in Prevention of Pressure Injury Questionnaire is a valid and reliable tool. Bringing the measurement tool into Turkish will reveal the barriers to preventing pressure injury of nurses and determine the strategies for the solution.