Tıbbi cihaz ilişkili basınç yaralanmasının önlenmesinde mobil teknoloji kullanımının hemşirelik bakımına etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of mobile technology use on nursing care in the prevention of medical device-related pressure injury
  1. Tez No: 937912
  2. Yazar: HİLAL ATMACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DOĞU, PROF. DR. CEMİL ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Araştırma tıbbi cihaz ilişkili basınç yaralanması (TCİBY)'na yönelik bakım ve takip sağlamak amacıyla geliştirilen Hi Nurse mobil uygulamanın kullanımının hemşirelerin bilgi düzeyi, bakım uygulamaları ve dolayısıyla insidansa etkisini belirlemek amacıyla planlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Yoğun bakım hemşirelerinin mobil uygulama kullanarak TCİBY hakkında bilgi düzeyini artırmak amacıyla tek gruplu, ön test-son test yarı deneysel tasarımda yapılmıştır. Çalışmada ilk olarak ''Hi Nurse'' mobil uygulama içeriği hazırlandı. Mobil uygulama kullanılmadan önce ve kullanıldıktan sonraki zamanı kapsayan altı aylık süreçte Göğüs Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesinde 1 Mart-1 Eylül 2024 tarihleri arasında yatmış olan 164 hastadan TCİBY insidans oranlarına bakıldı. Araştırmanın örneklem grubunu Sakarya'da Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesinde çalışmakta olan araştırmaya katılmaya gönüllü 13 hemşire oluşturdu. Hemşirelerden verilerin toplanmasında“Hemşire Bilgi Formu”ve“Tıbbi Cihazla İlişkili Basınç Yaralanması Bilgi Anketi (TCİBYBA -Anket)”kullanılmıştır. İlgili dönemlerde TCİBY insidansı için ''Hasta Tanılama Formu'',“Basınç Yaralanması İnsidans Formu”,“Glaskow Koma Skalası”,“Jackson Cubbin Risk Değerlendirme Ölçeği”ve“Braden Risk Değerlendirme Ölçeği”kullanıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: The study was planned to determine the effect of the use of the Hi Nurse mobile application, which was developed to provide care and follow-up for medical device-related pressure injuries (MDRPI), on nurses' knowledge level, care practices and thus incidence. MATERIALS AND METHODS: This study was conducted in a one-group, pretest-posttest quasi-experimental design in order to increase the knowledge level of intensive care nurses about MDRPI by using a mobile application. Firstly, the content of 'Hi Nurse' mobile health application was prepared. The incidence rates of MDRPI were examined from 164 patients who were hospitalized in the Chest Diseases Intensive Care Unit between 1 March and 1 September 2024 in a six-month period covering the time before and after the mobile application was used. The sample group of the study consisted of 13 nurses working in the Chest Diseases Intensive Care Unit of a Training and Research Hospital who volunteered to participate in the study. 'Nurse Information Form' and“Medical Device-Related Pressure Injury Information Questionnaire (MDRPIIQ)”were used to collect data from nurses. 'Patient Identification Form'', ''Pressure Injury Incidence Form'', ''Glasgow Coma Scale'', ''Jackson Cubbin Risk Assessment Scale'' and ''Braden Risk Assessment Scale'' were used for the incidence of MDRPI in the relevant periods. Descriptive statistical methods were used to analyse the data. While the incidence of MDRPI in the intensive care unit was 42.7 before the study, this rate was found to be 8.53 after the study.