Nano silikanın çimentonun kısmi ikamesi olarak betonun özellikleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of nano silica as partial replacement of cement on properties of concrete
  1. Tez No: 793846
  2. Yazar: SHIREEN KAREEM RAHEEM BADAWANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK VARLİ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Beton, günümüzde farklı alanlarda, binalarda taşıyıcı ve dekoratif amaçlı kullanılan çok önemli bir yapı malzemesidir. Malzeme teknolojisindeki gelişmeler, binaların yapımında şekil, boyut ve tamamlanma hızı açısından uygun malzemelerin seçilmesine yansıyan geniş bir kullanım alanı sağlamaktadır. Beton, dünyada sudan sonra en çok kullanılan malzemedir. Faydaları ne kadar çok ise gezegenimize ve insan sağlığına zararları da o nispette büyüktür. Bu nedenle betona eklenen katkı maddeleri sayesinde binaların ve diğer yapıların ihtiyaç duyduğu amaçlara, gereksinimlere uygun yeni özellikler kazanmakta, çevreye ve doğaya daha az CO2 salınımı yapmaktadır. Taze betona veya sertleşmiş betona belirli özellikler kazandırmak için çok küçük miktarlarda maddeler eklenmektedir. Bu çalışmada betona nano silikayı eklenerek betonun kazandığı özellikler ve betona etkisi incelenmiştir. Çalışmada, betonda çimentonun kısmi ikamesi (%0,5, %1,5 ve %2,5) üç farklı oranda nano silika kullanılmış ve ortaya çıkardığı etki hakkında araştırmalar yapılmıştır. Farklı oranlardaki nano silika içeren beton üzerinde çökme, hava boşluğu, Schmidt hammer çekici, basınç dayanımı, yarma dayanımı, eğilme dayanımı ve su emme ile ilgili deneyler uygulanmıştır. Bütün deneylerin sonuçlarına göre farklı oranlarda kullanılan nano silika karışımları betonun özelliğini açıkça etkilemiştir ve betonu en çok etkileyen oran ise %2,5 ortalama ile numune yaşının 28 günlük olduğu durumdur.
Özet (Çeviri)
Concrete is a very important building material used for buildings, carrier and decorative purposes in different areas today. Contemporary development in material technology provides a wide range of uses in the construction of buildings, which is reflected in the provision of suitable materials in terms of shape, size and speed of completion. Concrete is the most used material in the world after water. The greater the benefits, the greater the harm to our planet and human health. For this reason, adding additives to concrete brings less CO2 emissions to the environment and nature with new features suitable for the purposes and requirements of buildings and other structures. It is added in very small amounts to impart certain properties to fresh concrete or hardened concrete. In this study, the properties and effects of concrete were investigated by adding nano silica to concrete. As the aim of the study, partial substitution of cement in concrete (%0.5, %1.5 and %2.5) nano silica was used in three ratios and researches were made about its properties. Experiments were carried out on the properties of nano silica concrete of different ratios on slump, air void, Schmidt hammer hammer, compressive strength, splitting strength, flexural strength and water absorption. According to the results of all the experiments, the nano silica mixtures used were clearly affected by different ratios and the properties of the concrete, and it was determined that the age of the samples was 28 days, with an average of 2.5%, which affected the concrete the most.