AISI 430 ferritik paslanmaz çeliklerin birleştirilmelerinde kullanılan farklı kaynak yöntemlerinin yüzey parlatma üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of different welding methods used in the joining of AISI 430 ferritic stainless steels on surface polishing
  1. Tez No: 793878
  2. Yazar: UĞUR ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BURAK BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Paslanmaz Çelikler sahip oldukları üstün özelliklerden dolayı endüstrinin hemen hemen her alanında kullanılmaktadırlar. Üstün oldukları başlıca özellikler ise korozyon direnci, imalat kolaylıkları ve hijyenik olmalarıdır. Endüstride ağırlıklı olarak en çok östenitik paslanmaz çeliklerin kullanımı olmasına karşın ferritik paslanmaz çeliklerinde tercih edildiği ve kullanıldığı birçok alan vardır. Paslanmaz çelikler farklı kaynak yöntemleri kullanılarak birleştirilmektedir. Paslanmaz çeliklerin endüstrideki kullanım alanına bağlı olarak kaynak birleşme çizgilerinin görünmesi pek tercih edilmemektedir. Bu sebeple kaynak işlemi sonrası paslanmaz çeliklere yüzey parlatma işlemi uygulanarak belirgin olan bu birleştirme çizgileri giderilmektedir. Kaynak işlemi sonrası uygulanan yüzey parlatma işlemi ekstra maliyet yükü oluşturduğu için sektörde bu işlemin ya tamam ortadan kaldırılması ya da min. bir değere indirgenmesi için çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmada AISI 430 ferritik paslanmaz çeliklerin birleştirilmelerinde kullanılan farklı kaynak yöntemlerinin yüzey parlatma üzerine etkilerini incelenmiştir. Yapılan bu çalışmada 0,9 mm ferrik paslanmaz sacı üç farklı kaynak yöntemiyle birleştirilerek yüzey parlatma işlemine tabi tutulmuştur. Yapılan deneysel çalışmalar korozyon ve yüzey pürüzlülük testine tabi tutularak sonuçları değerlendirilmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda AISI 430 ferritik paslanmaz çeliklerin kaynak kabiliyetinin çok yüksek olduğu tespit edilmiştir. Kaynaklı birleştirme sonrası oluşacak çizginin giderilmesi için yapılan deneysel çalışmalara bağlı olarak en uygun birleştirme metotlarının lazer ve plazma kaynak olduğu tespit edilmiştir. Ancak kullanılacak olan malzemenin kullanım alanı göz önünde bulundurularak yüzey kalite beklentisini karşılanması adına uygun makine, uygun kep ve uygun akım grubunun ayarlanması gerekli olduğu ortaya çıkmıştır. Bu tez çalışması toplam on bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde giriş, ikinci bölümde paslanmaz çelikler hakkında bilgi, üçüncü bölümde ise kaynak hakkında gelen bilgi aktarılmıştır. Dördüncü, beşinci ve altıncı bölümde kaynak metotları hakkında bilgi, yedinci bölümde yüzey parlatma, sekizinci bölümde deneysel çalışmalar, dokuzuncu bölümde bulgular ve tartışma paylaşılmıştır. Onuncu bölümde ise sonuç ve değerlendirmeler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Stainless Steels are used in almost every field of industry due to their superior properties. The main features they excel at are corrosion resistance, ease of manufacture and hygienic. Although mostly austenitic stainless steels are used in the industry, there are many areas where ferritic stainless steels are preferred and used. Stainless steels are combined using different welding methods. Depending on the field of use of stainless steels in industry, it is not very preferable to have weld junction lines appear. For this reason, these obvious joining lines are eliminated by applying surface polishing to stainless steels after welding. Since the surface polishing process applied after the welding process creates an extra cost burden, this process can either be completely eliminated or reduced in the industry. studies are being conducted to reduce it to a value. In this study, the effects of different welding methods used in the joining of AISI 430 ferritic stainless steels on surface polishing were investigated. In this study, 0.9 mm ferric stainless steel sheet was combined with three different welding methods and subjected to surface polishing. The experimental studies were subjected to corrosion and surface roughness tests and their results were evaluated. As a result of the experimental studies, it was found that the welding ability of AISI 430 ferritic stainless steels is very high. Depending on the experimental studies conducted to eliminate the line that will form after the welded joint, it has been determined that the most suitable joining methods are laser and plasma welding. However, considering the area of use of the material to be used, it has become clear that it is necessary to set the appropriate machine, appropriate cap and appropriate current group in order to meet the surface quality expectation. This dissertation consists of a total of ten chapters. In the first part, an introduction is given, in the second part, information about stainless steels is given, and in the third part, incoming information about welding is given. In the fourth, fifth and sixth chapters, information about welding methods, surface polishing in the seventh chapter, experimental studies in the eighth chapter, findings and discussion were shared in the ninth chapter. The tenth section contains the results and evaluations.