Hasta çocuk, ebeveyn ve sağlık çalışanı perspektifinden çocukların hakları: Kim ne diyor?
Children's rights from the perspective of the sick child, parent and health worker: Who says what?
  1. Tez No: 793912
  2. Yazar: EMİNE BAYBABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA YİĞİTBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Hakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çocuk hakları, hukuksal ve etik anlamda, tüm dünya çocuklarının doğumları ile sahip oldukları, temel haklardandır. Çocuk haklarının ihlali giderek büyüyen ve müdahalesi zor olan bir durum olarak değerlendirilmektedir. Bu araştırmanın amacı; hasta çocukların haklarının çocuğun kendisi, ebeveyni ve çocuğun tedavi ve bakımını üstlenen sağlık personelince nasıl algılandığını saptamaktır. Ayrıca hasta çocukların haklarına bu üç grubun yaklaşımlarında fark oluşturan ve etkili olan sosyo-demografik özellikleri belirlemektir. Araştırma nicel yöntemle gerçekleştirilmiştir. Veriler tanımlayıcı kesitsel tipte olarak toplanmıştır. Evreni bilinen gruptan örneklem hesaplaması yapılmış araştırmaya 246 kişi dâhil edilmiştir. Araştırma öncesinde etik kurul izni alınmış katılımcılar Helsinki kriterleri kapsamında ankete ekli olan bilgilendirme metni ile hem yazılı olarak hem de sözlü olarak bilgilendirilmiştir. Araştırma verileri değerlendirilirken kategorik değişkenler için sıklıklar (sayı, yüzde), sayısal değişkenler için ise tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma) verilmiştir. İki bağımsız kategorik değişken arasındaki ilişkiler Ki-Kare analizi ile kontrol edilmiştir. İki kategorili bir bağımlı değişken üzerinde diğer değişkenlerin etkisini incelemek amacıyla İki Durumlu Lojistik Regresyon Modeli kurulmuştur. Analizlerde istatistiksel anlamlılık düzeyi 0.05 alınmıştır. Çocukların yaş ortalaması 13,40±1,87 olup %67,1'i hastaneye ilk kez yatmıştır. Çocukların tamamı hastanede yatıyor olma nedeniyle en yoğun olarak negatif/olumsuz duygu yaşamaktadır. Ebeveynlerinin yaş ortalaması ise 37,05±9,20 olup %97,6'sı çocuğunun hastanede yatıyor olması nedeniyle ambivalan duygu yaşadığını belirtmiştir. Sağlık çalışanlarının yaş ortalaması 33,76±8,55'dir ve %46,3'ü hasta çocuğu hizmet verdiği için en yoğun pozitif/olumlu duygu yaşadığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Children's rights are fundamental rights that have all children of the world, legally or ethically, at birth. Violation of children's rights is considered to be a growing and difficult situation to intervene. The purpose of this research; is to determine how the rights of sick children are perceived by the child himself, his parents and the health personnel who undertake the treatment and care of the child. It is also to determine the socio-demographic characteristics that make a difference and are effective in the approaches of these three groups to the rights of sick children. The research was carried out with quantitative method. The data were collected as descriptive cross-sectional type. 246 people were included in the study, whose sample was calculated from the group whose universe is known. Participants, whose ethics committee approval was obtained before the study, were informed both in writing and orally with the information text attached to the questionnaire within the scope of Helsinki criteria. While evaluating the research data, frequencies (number, percentage) for categorical variables and descriptive statistics (mean, standard deviation) are given for numerical variables. Relationships between two independent categorical variables were checked with Chi-Square analysis. Two-state Logistic Regression Model was established to examine the effect of other variables on a two-category dependent variable. Statistical significance was taken as 0.05 in the analyzes. The mean age of the children was 13.40±1.87, and 67.1% of them were hospitalized for the first time. Since all of the children are hospitalized, they experience the most intense negative/negative emotions. The mean age of their parents was 37.05±9.20 years, and 97.6% of them stated that they had ambivalent feelings because their child was in the hospital. The mean age of healthcare professionals is 33.76±8.55, and 46.3% of them stated that they experienced the most intense positive/positive emotion because their sick child was serving.