Çocuk resimlerinin din eğitimindeki dili ve analizi
Çocuk resimlerinin din eğitimindeki dili ve analizi
- Tez No: 793922
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÖYLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırmanın amacı, 3-6 yaş grubu çocukların bakış açısıyla, başörtüsü, tesettür, takke, cami, rahle, Arapça harfler, Kur'an-ı Kerim, kurbanlık, fitre zarfı ve Kâbe-i Muazzama gibi dini kavram ve sembolleri, yaptıkları resimler ışığında inceleyerek resim çizme yoluyla çocukların din eğitimine katkı sunmaktadır. Çalışmamız, günümüzde bilinçaltına yerleşen birçok dini figürü çözümleyerek alışılmış dini sembollerin dışına çıkmakla önem arz etmektedir. Çalışmamızın örneklemini Samsun'un Tekkeköy ilçesindeki Özel Tekkeköy Çocuk Akademisinde eğitim gören ve yaşları 3/6 yaş arasında değişen 20 öğrenci oluşturmaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden Olgubilim desen ile ortaya konan bu çalışma için, çocuklardan 5 ayrı kategoride resim yapmaları istenmiştir. Elde edilen veriler aile ve öğretmenlerden alınan bilgiler doğrultusunda yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine religious concepts and symbols such as headscarf, veiling, skullcap, mosque, lectern, Arabic letters, Qur'an, sacrificial sacrifice, fitra envelope and Kaaba-i Muazzama from the point of view of children aged 3-6, in the light of their pictures. It contributes to the religious education of children by examining and drawing pictures. Our study is important by going beyond the usual religious symbols by analyzing many religious figures that have settled in the subconscious today. The sample of our study consists of 20 students aged between 3/6 years, studying at the Private Tekkeköy Children's Academy in the Tekkeköy district of Samsun. For this study, which was put forward with the Phenomenology pattern, one of the qualitative research methods, children were asked to paint in 5 different categories. The data obtained were interpreted in line with the information received from the families and teachers.