Covid-19 pandemisinin psikolojik etkilerinin ilişki istikrarına etkisi
The effects of psychological of Covid-19 pandemic of the effects on stability relationship
- Tez No: 793955
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK EMRE GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Pandeminin getirdiği birçok olumsuzluk ve belirsizlik süreci bireylerin sosyal ilişkilerinde etkisini göstermektedir. Bu çalışmada yakın ilişki içerisinde olan bireylerde pandemi sürecinin meydana getirdiği psikolojik etkilerin ilişki istikrarı üzerindeki etkisi ve buna bağlı olarak bireylerin ilişki kalitesinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu Araştırmanın örneklemini çevrimiçi yollarla gönüllü olarak katılmış 300 (Ort. Yaş = 29, SS = 6) kişi oluşturmaktadır. Katılımcılar, Kişisel Bilgi Formu, İlişki İstikrarı Ölçeği, Belirsizliklere Tahammül Ölçeği, Covid- 19 Tutum Eğilimi Tarama Envanteri, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri Kısa Formu ve Pandemi Temelli İlişki Kalitesi Ölçeği'ni cevaplamışlardır. Araştırmada değişkenlerin demografik özellikler bakımından farkları için Bağımsız Gruplar T Testi; değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Hiyerarşik Regresyon Analizi ile incelenmiştir. Mevcut çalışma için uyarlanan Pandemi Temelli İlişki Kalitesi Ölçeği (PTİKÖ) ölçeğinin yapı geçerliğini sınamak ve faktör yapısını incelemek için açımlayıcı faktör analizi yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; ayrı yaşayan bireylerin birlikte yaşayan bireylere göre ilişki doyumu anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Ayrıca ayrı yaşayan bireylerin seçenekleri değerlendirme düzeyleri ve ilişki stres düzeyleri de birlikte yaşayan bireylere göre anlamlı derecede yüksektir. Yapılan analizlerde sosyo- ekonomik düzeyin ilişki stres düzeyini azalttığı, doyum ve yatırımın ilişki gelişimini pozitif ve anlamlı şekilde arttırdığı görülmüştür. Kaçınmanın ise ilişki gelişimini negatif yönde ve anlamlı şekilde etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The epidemic produced negative effects and uncertainties that affected people's social interactions. The study investigates the psychological effects of this process on the quality of relationship between couples. The participants fulfilled the Personal Information Form, Relationship Stability, Tolerance to Uncertainty and Covid Attitude Scales, Short Form of Experiences in Close Relationships Inventory, and Pandemic Based Relationship Quality Scale. The sample includes 300 voluntary online participants. Independent Groups T-Test were used to test the differences between variables as for demographic characteristics. The relationships among the variables were examined by Pearson Correlation Analysis and Multiple Regression Analysis. Exploratory factor analysis was performed to test the construct validity of the Pandemic Based Relationship Quality Scale. The findings display relationship satisfaction of individuals living separately was found to be significantly higher than individuals living together. Moreover, individuals living separately are also significantly higher in evaluating options and relationship stress levels compared to individuals living in a married life. In the analyzes made, it was seen that socio-economic level decreased the level of relationship stress, and satisfaction and investment increased the relationship development positively and significantly. It was observed that avoidance had a negative and significant effect on relationship development.