Bir karizmatik lider örneği olarak Cemal Abdülnâsır
Gamal Abdel Nasser as an example of charismatic leader
- Tez No: 793954
- Danışmanlar: PROF. DR. JÜLİDE KARAKOÇ BAKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yıllarca monarşi ile yönetilen Mısır'da, 23 Temmuz 1952'de Cemal Abdülnâsır liderliğinde kendilerine Hür Subaylar adını veren askerler tarafından darbe yapılarak krallık devrildi. Cumhuriyet yönetiminin kurulduğu yeni dönemde sosyalist, milliyetçi ve devrimci olarak nitelendirilen Nâsır liderliğinde reformcu ve emperyalizm karşıtı politikalar izlenmiştir. Özellikle Arapları tek bir devlet altında birleştirme çabaları Nâsır'ın Arap milliyetçiliğinin savunucusu olarak Ortadoğu'da ön plana çıkmasına yol açmıştır. Nâsır döneminin, Nâsır'ın liderlik özellikleri etrafında ele alındığı bu çalışmada Weber'in liderlik yaklaşımı temel alınmıştır. Bu bağlamda, bir taraftan Nâsır'ın içerde uyguladığı politikalar ile dış politika alanında bölgesel ve uluslararası olaylar ve gelişmelere karşı gösterdiği tepkilerin ve ortaya koyduğu stratejilerin karizmatik liderliğini güçlendirdiği ortaya çıkmaktadır. Diğer taraftan ise dönemin uluslararası ortamının ideolojik ve siyasal çerçevesi ile Nâsır'ın bölgesel ve uluslararası alanda karizmasının artmasına ve bir lider olarak ön plana çıkmasına yol açtığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In Egypt, which was ruled by a monarchy foryears, the kingdom was overthrown on July 23, 1952, by the soldiers who called themselves Free Officers under the leadership of Gamal Abdel Nasser. In the new period when the republican administration was established, reformist and anti-imperialist policies were followed under the leadership of Nasser, who was described as a socialist, nationalist and revolutionary. Inparticular, his efforts to unite the Arabs under a single state led Nasser to come to the fore in the Middle East as a defender of Arab nationalism. In particular, his efforts to unite the Arabs under a single state led Nasser to come to the fore in the Middle East as a defender of Arab nationalism. Thisstudy, in which Nasser's period is discussed around Nasser's leadership characteristic, is based on Weber's approach of leadership. In this context, on the one hand, it appears that Nasser's domestic policies, his reactions to regional and international events and developments in the field of foreign policy, and the strategies he put forward strengthen his charismatic leadership. On the other hand, it is seen that the ideological and political framework of the international environment of the period led Nasser to increase his charisma in the regional and international arena and to come to the fore as a leader.