Türkiye'de ötanazi üzerine tartışmalar
Debates on euthanasia in Turkey
  1. Tez No: 793958
  2. Yazar: SAADET GANİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yaşama hakkı kişinin en temel haklarından biridir. Yaşama hakkı diğer bütün hakların temelini oluşturduğundan diğer haklar da yaşama hakkı ile anlam kazanır. Bu nedenle kişinin kendi geleceği üzerindeki tasarrufu en çok yaşam hakkı üzerinden tartışılmaktadır. Ancak yaşamak kadar, ölüm de bir hak olarak tanımlanabilir. Kamuoyu tarafından“ötanazi”olarak bilinen ve Batı ülkelerinde çeşitli biçimleriyle yasallaşmış olan bu hak, Türkiye'nin henüz yeni yeni gündemine gelmektedir. Bu çalışma, ötanazinin Türkiye medyasında nasıl ele alındığı sorusundan yola çıkmıştır. Araştırma, iki ulusal gazetede (Milliyet ve Sözcü) ötanazi konulu haberlerin nasıl yansıtıldığını ve böylelikle ötanazinin nasıl tartışmaya açıldığını göstermeyi amaçlamaktadır. Tez, incelenen haberler aracılığıyla hem farklı devletlerin ölme hakkına dönük tutumlarındaki evrimi ortaya koymaktadır hem de Türkiye'de ötanazi hakkında ne ölçüde bilgi sahibi olunduğunu, yabancı ülkelerdeki vakaların nasıl yorumlandığını, ötanazi algısının hangi dinamiklere bağlı olarak şekillendiğini mercek altına almaktadır.
Özet (Çeviri)
The right to life is one of the most fundamental human rights. Since the right to life forms the basis of all other rights, other rights gain meaning with the right to live. Thus, the saving of one's own future is mostly discussed over the right to life. However, death can be defined as a right as well as living. This right, which is known as“euthanasia”by the public and has been legalized in various forms in Western countries, is only recently on the agenda of Turkey. This study is based on the question of how euthanasia is handled in the Turkish media. The research aims to show how the news about euthanasia is reflected in two national newspapers (Milliyet and Sözcü) and thus how euthanasia is brought up for discussion. The thesis not only reveals the evolution of the attitudes of different states towards the right to die through the analyzed news, but also examines the extent of knowledge about euthanasia in Turkey, how cases in foreign countries are interpreted in Turkey, and the dynamics that shape the perception of euthanasia.