Elektronik ticaretin küresel ticaretteki yeri ve önemi
The place and importance of electronic trade in global trade
  1. Tez No: 793959
  2. Yazar: NUR DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İnsanlık tarihi açısından içinde bulunduğumuz zaman, değişimin çok hızlı şekilde yaşandığı bir dönemdir. Henüz birkaç yıl öncesine kadar bilgi teknolojilerinden bihaber olan çok sayıda insan şu an sınırsız bilginin kullanıcıları haline dönüşmüştür. 2000 yılının ardından yaşanan sürecin artık bilgi çağı olacağı tartışmasız bir konu haline dönüşmüştür. Bu bağlamda küresel anlamda sosyal ve ticari ilişkilerin gelişeceği, ülkeler arası ilişkilerin son derece büyüyerek iletişime duyulan ihtiyacın da kaçınılmaz olacağı bir gerçektir. Bilgi teknolojilerinin gelişmesi ile paralel bir şekilde iktisadi faaliyetlerin doğası da köklü bir değişime uğramıştır. Geçmişte çoğunlukla yüz yüze ve yazılı kayıt biçiminde olan ticaret şekli her geçen gün biraz daha elektronik tabanlı bir hale gelmiştir. 1990'lı yılların hemen ardından internetin aynı zamanda bir iş yapma şekline dönüşmesi, ticaret modelinin şeklini değiştirirken ticaretin yaygınlaşmasını da sağlamıştır. Buna bağlı olarak elektronik ticaret olarak adlandırılan yeni ticaret modeli ortaya çıkmış ve konunun kapsamlı şekilde ele alınması gerekliliği hasıl olmuştur. Literatür taraması yapılarak ortaya konulan bu çalışmada elektronik ticaret kavramı, bu kavramın önemi ve küresel ticaretteki konumu incelenmiştir. Çalışma kapsamında internet gibi bilgisayar ağları ile bireylerle firmalar, firmalarla firmalar, firmalarla bireyler ya da kamu ve bireyler arasında yapılan ve karşılığında elektronik olarak ödeme yapılan her türden mal ve hizmetin alım satımı olarak tanımlanan elektronik ticaretin günümüzdeki durumunu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In terms of human history, the time we live in is a period of rapid change. A large number of people who were unaware of information technologies until a few years ago have now become users of unlimited information. It has become an indisputable issue that the process experienced after 2000 will now be the information age. In this context, it is a fact that social and commercial relations will develop globally, and the need for communication will become inevitable as the relations between countries will grow immensely. In parallel with the development of information technologies, the nature of economic activities has undergone a radical change. In the past, the form of commerce, which was mostly in the form of face-to-face and written records, has become a little more electronic-based with each passing day. The transformation of the internet into a way of doing business, right after the 1990s, changed the shape of the trade model and also enabled the trade to become widespread. Accordingly, a new trade model, called electronic commerce, has emerged and it has become necessary to deal with the subject comprehensively.In this study, which was put forward by literature review, the concept of electronic commerce, the importance of this concept and its position in global trade were examined. Within the scope of the study, the current situation of electronic commerce, which is defined as the purchase and sale of all kinds of goods and services made between individuals and companies, companies and individuals, or between the public and individuals, through computer networks such as the internet, has been discussed.