Arazi ve arsa düzenlemesi sahalarına esas düzenleme sınırlarının coğrafi bilgi teknolojileri ile belirlenmesi: Akçaabat ilçesi örneği
Determination of the implementation boundaries for the land readjustment areas with geographical information technologies: The case of Akcaabat district
  1. Tez No: 794031
  2. Yazar: ŞEYMA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bugün yerel yönetimlerin en fazla kullandığı belki de en önemli imar planı uygulama aracı Arazi ve Arsa Düzenlemesi (AAD)'dir. Birkaç yıl içerisinde ihtiyacı karşılamamaya başlayan yaşam alanları yerine düzenli kentler inşa etmek ve bunu gelecek yıllarda sürdürülebilir kılmak için Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) olmazsa olmazdır. Bu çalışmada AAD düzenleme sahalarına esas düzenleme sınırlarının CBS teknolojileriyle belirlenmesine olanak sağlayan bir model tasarımı yapılmıştır. Yapılaşma koşulları, kadastro, imar planı gibi birçok katman aynı anda görüntülenip düzenleme sınırları geçirildikten sonra her düzenleme sahasına ait DOPO, model ile otomatik şekilde hesaplanacaktır. Alansal incelemeler yapılıp sınırların değiştirilmesi gerektiği durumlarda tüm işlemleri baştan almaya gerek kalmadan model tekrardan çalıştırılıp güncellenebilecektir. Ayrıca bu çalışma ile bir AAD uygulamasının bozma nedeni olabilecek etmenlerin ortadan kaldırılması hedeflenmektedir. Böylece alan bazlı tahsis bir sorun teşkil etmeyecek, düzenleme sahalarının yanlış belirlenmesi veya DOPO'nun yanlış hesaplanması gibi sebeplerden ötürü yapılan uygulama davalara Konu olup bozulmayacaktır.
Özet (Çeviri)
Today Land Readjustment (LR) is perhaps the most important development plan implementation tool used by local governments. Geographic Information Systems (GIS) are indispensable in order to build smart cities instead of living spaces that do not meet the needs in a few years and to make this sustainable in the coming years. In this study, a model design was made that allows the determination of the main regulation boundaries of the LR regulation areas with GIS technologies. After many layers such as construction conditions, cadastre, zoning plan are displayed at the same time and the regulation boundaries are passed, the share of contribution of each regulation area will be calculated automatically with the model. In cases where spatial examinations are made and the boundaries need to be changed, the model can be run again and updated without the need to take all the operations from the beginning. In addition, with this study, it is aimed to eliminate the factors that may cause cancellation of an LR application. Thus, area-based allocation will not pose a problem, and the application made due to reasons such as incorrect determination of regulation areas or miscalculation of share of contribution will not be subject to lawsuits and will not be impaired.