Lise öğrencilerinde algılanan aile aidiyet duygusu ile riskli davranışlara yönelim arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between the perceived sense of family belonging and tendency to risky behaviors in high school students
- Tez No: 794032
- Danışmanlar: PROF. DR. MİRAÇ BURAK GÖNÜLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Aile aidiyeti, bireylerin aileleri ile bilişsel, sosyal ve duygusal yönlerden bağ ve ilişki kurması durumudur. Kişiler, karşılaştıkları birçok soruna karşı dayanıklılık kazanarak sorunlar ile mücadele etme gücüne, aile bireyleri arasındaki bağ ve aidiyet duygusu ile kavuşmaktadırlar. Riskli Davranışlar, toplumsal çevre tarafından onaylanmayan ve sorun olarak ifade edilen, yasal ve sosyal normlara aykırı olan, otoriteye karşı çıkan davranışlar olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada ergenlik döneminde olan lise öğrencilerinin algıladıkları aile aidiyet duygusu ile riskli davranışlara yönelimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca araştırmada ergen bireylerin algıladıkları aile aidiyet duygusu ve riskli davranışlara yönelimin bazı değişkenlere (cinsiyet, gelir düzeyi, sınıf düzeyi ve lise türü) göre nasıl değiştiğinin anlaşılması hedeflenmektedir. Araştırmada 2021-2022 eğitim-öğretim yılında eğitimine devam eden Şanlıurfa ili Karaköprü, Haliliye ve Eyyübiye merkez ilçelerinde bulunan altı okuldan 245 kız öğrenci, 430 erkek öğrenci toplamda 675 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Aile Aidiyet Ölçeği”,“Riskli Davranışlar Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda lise öğrencilerinin aile aidiyeti toplam düzeyi ile riskli davranışlar düzeyi arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Buna göre lise öğrencilerinin aile aidiyeti toplam düzeyi arttıkça riskli davranışlar toplam düzeyinin azaldığı, riskli davranışlar toplam düzeyi arttıkça aile aidiyeti toplam düzeyinin azaldığı sonucuna ulaşılabilir. Ergenlik döneminde olan bireylerin aileleriyle olan iletişim ve etkileşimlerini güçlendirmek, bireylerin aileleri içinde kendilerini değerli bir üye olarak hissetmelerinin sağlanması ve buna bağlı olarak aile aidiyet bağlarını güçlendirebilmek amacıyla ebeveynlere ergen bireylerle etkili iletişim sağlama konusunda bilgilendirme çalışmalarının yapılmasının etkili olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Family belonging is the situation in which individuals establish a cognitive, social and emotional bond and relationship with their families. By gaining resilience to many problems they encounter, people gain the power to fight problems with the bond and sense of belonging between family members. Risky Behaviors are defined as behaviors that are not approved by the social environment and are expressed as problems, that are contrary to legal and social norms, and that defy authority. In this study, it is aimed to examine the relationship between the sense of family belonging perceived by high school students in adolescence and their tendency to risky behaviors. In addition, it is aimed to understand how adolescents' perceived sense of family belonging and their tendency to risky behaviors change according to some variables (gender, income level, class level and high school type). In the research, 245 female students and 430 male students constitute 675 students in total from six schools in the central districts of Şanlıurfa, Karaköprü, Haliliye and Eyyübiye, continuing their education in the 2021-2022 academic year.“Family Belonging Scale”and“Risky Behaviors Scale”were used as data collection tools in the research and the“Personal Information Form”developed by the researcher was used. As a result of the analyzes made, a negative and significant relationship was found between the total level of family belonging of high school students and the level of risky behaviors. Accordingly, it can be concluded that as the total level of family belonging of high school students increases, the total level of risky behaviors decreases, and as the total level of risky behaviors increases, the total level of family belonging decreases. It is thought that it will be effective to inform parents about effective communication with adolescents in order to strengthen the communication and interactions of adolescents with their families, to make individuals feel themselves as valuable members in their families, and accordingly to strengthen family bonds of belonging.