60-72 Aylık çocuklara yönelik hazırlanan iletişim becerileri eğitim programının çocukların iletişim becerileri ve akran ilişkileri üzerine etkisi
The effect of the communication skillls education program developed for 60-72-month-old children on children's communication skills and peer relations
  1. Tez No: 794030
  2. Yazar: HALİME MERVE TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 60-72 aylık çocuklara yönelik olarak hazırlanan İletişim Becerileri Eğitim Programının, çocukların iletişim becerileri ve akran ilişkileri üzerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bir ilkokulun anasınıfına devam eden 25 kontrol grubu, 25 deney grubu olmak üzere toplam 50 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Eğitim programı uygulanmadan önce araştırmacı tarafından ziyaretler yapılarak çocuklar ile tanışılmış, etkinlik uygulamalarına katılım gösterilmiş ve çocuklar ile güvenli ilişkiler kurulmuştur. Deney grubuna araştırmacı tarafından geliştirilen İletişim Becerileri Eğitim Programı haftada bir gün olacak şekilde sekiz hafta boyunca uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak;“Kişisel Bilgi Formu”, ''Beş-Altı Yaş Çocukları için İletişim Becerileri Ölçeği'' ve ''Ladd ve Profilet Çocuk Davranış Ölçeği'' kullanılmıştır. Eğitim programı uygulanmadan önce“Kişisel Bilgi Formu”aileler tarafından; "Beş-Altı Yaş Çocukları için İletişim Becerileri Ölçeği'' ve ''Ladd ve Profilet Çocuk Davranış Ölçeği'' öğretmenler tarafından doldurulmuştur. Deney ve kontrol grupları oluşturulduktan sonra gruplara ön test çalışması olarak ölçme araçları uygulanmıştır. Ön test çalışmasının ardından deney grubuna, sekiz hafta boyunca eğitim programı uygulanmıştır. Eğitim programı bittikten sonra deney ve kontrol gruplarına son test çalışması olarak ölçme araçları tekrar uygulanmıştır. Son test uygulamasından üç hafta sonra uygulanan programın kalıcılığını ölçmek için deney grubuna kalıcılık testi yapılmıştır. İletişim Becerileri Eğitim Programına katılan çocuklara uygulanan eğitimin etkisini analiz etmek amacıyla, Mann-Whitney U Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; geliştirilen İletişim Becerileri Eğitim Programının çocukların iletişim becerileri ve akran ilişkilerini anlamlı yönde etkilediği saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, araştırmacılara, eğitimin kalıcılığını artırmak için, geliştirilen eğitim programlarının daha uzun süre ve sıklıkla uygulanabileceği; eğitimcilere ise, iletişim becerilerine yönelik olarak geliştirilen destek programlarını kullanabilecekleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the effect of the Communication Skills Education Program, which was developed for 60-72-month-old children attending pre-school education institutions, on children's communication skills and peer relations. The study group of the research consisted of a total of 50 children, 25 in the control group and 25 in the experimental group, who attended the kindergarten of a primary school affiliated to the Ministry of National Education in the 2021-2022 academic year. A quasi-experimental pretest-posttest control group design was used in the research. Before the education program started, visits were made by the researcher to meet the children, participate in the activities and establish safe relations with the children. The Communication Skills Education Program developed by the researcher was applied to the experimental group once a week for eight weeks. In the research,“Personal Information Form”,“Communication Skills Scale for Five-Six-Year-Old Children”and“Ladd and Profilet Child Behavior Scale”were used as data collection tools. Before the education program started, the“Personal Information Form”was filled in by the families;“Communication Skills Scale for Five-Six-Year-Old Children”and“Ladd and Profilet Child Behavior Scale”were filled in by the teachers. After the experimental and control groups were formed, measurement tools were applied to the groups as a pre-test. After the pre-test study, the education program was applied to the experimental group for eight weeks. After the education program ended, measurement tools were applied again to the experimental and control groups as a post-test study. Three weeks after the post-test application, a permanence test was applied to the experimental group to measure the permanence of the applied program. The Mann-Whitney U Test and Wilcoxon Signed Rank Test were used for analyzing the effect of the education given to the children participated in the Communication Skills Education Program. As a result of the research, it was determined that the Communication Skills Education Program significantly affected children's communication skills and peer relations. In line with the results obtained, in order to increase the permanence of the education, it was suggested to the researchers that the developed education could be applied for a longer time and more frequently, and it was suggested to the educators that they could use the Communication Skills Education Program to improve children's communication skills and peer relations.